Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE DE URMAȘ
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE DE URMAȘ

Mama mea a decedat anul trecut ( nu din cauza unei boli profesionale ), iar eu, din câte am înțeles, pot obține pensie de urmaș după ea.
Întrebarea mea este : ce acte trebuie să depun și unde, în condițiile în care nu am găsit nicio informație disponibilă pe internet vis-a-vis de acest topic. Sunt studentă anul I.
P.S Mama nu era pensionară.
Buna seara,
Va trebui sa mergeti cu cartea de munca a mamei la casa de pensii si veti afla care sunt actele necesare.
H.G.257/2011

Art. 76
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, dupa caz:

c) pentru pensia de urmas:
cerere pentru inscrierea la pensie (anexa nr. 8);
actele mentionate la lit. a), pentru cazurile in care sustinatorul decedat nu avea calitatea de pensionar;
actele de stare civila ale urmasilor si ale reprezentantului legal, dupa caz (original si copie);
decizia medicala asupra capacitatii de munca (original);
decizia de pensie/talon de plata a pensiilor, pentru cazurile in care sustinatorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
adeverinta de studii, in cazul urmasilor copii in varsta de peste 16 ani (original);
actul doveditor al cauzei decesului, cu exceptia situatiilor in care sustinatorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
copie FIAM, pentru decesul cauzat de accident de munca;
copie BP2 si copie certificat medical constatator al decesului, pentru decesul cauzat de boala profesionala.
(2) In cazul persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c) din lege, vechimea in serviciu, respectiv veniturile realizate lunar, necesare determinarii stagiului de cotizare si punctajului lunar, pentru perioadele anterioare datei de 1 ianuarie 2011, pot fi dovedite cu adeverinte eliberate, potrivit legii, in temeiul statelor de plata sau al altor documente doveditoare aflate in pastrarea structurilor militare/detinatoare de fonduri de arhiva.

Cu toate acestea este bine sa cereti lista de documente necesare de la casa locala.