avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE DE URMAȘ
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE DE URMAȘ

Mama mea a decedat anul trecut ( nu din cauza unei boli profesionale ), iar eu, din câte am înțeles, pot obține pensie de urmaș după ea.
Întrebarea mea este : ce acte trebuie să depun și unde, în condițiile în care nu am găsit nicio informație disponibilă pe internet vis-a-vis de acest topic. Sunt studentă anul I.
P.S Mama nu era pensionară.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:11, 4 Octombrie 2017
Buna seara,
Va trebui sa mergeti cu cartea de munca a mamei la casa de pensii si veti afla care sunt actele necesare.
H.G.257/2011

Art. 76
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, dupa caz:

c) pentru pensia de urmas:
cerere pentru inscrierea la pensie (anexa nr. 8);
actele mentionate la lit. a), pentru cazurile in care sustinatorul decedat nu avea calitatea de pensionar;
actele de stare civila ale urmasilor si ale reprezentantului legal, dupa caz (original si copie);
decizia medicala asupra capacitatii de munca (original);
decizia de pensie/talon de plata a pensiilor, pentru cazurile in care sustinatorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
adeverinta de studii, in cazul urmasilor copii in varsta de peste 16 ani (original);
actul doveditor al cauzei decesului, cu exceptia situatiilor in care sustinatorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
copie FIAM, pentru decesul cauzat de accident de munca;
copie BP2 si copie certificat medical constatator al decesului, pentru decesul cauzat de boala profesionala.
(2) In cazul persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c) din lege, vechimea in serviciu, respectiv veniturile realizate lunar, necesare determinarii stagiului de cotizare si punctajului lunar, pentru perioadele anterioare datei de 1 ianuarie 2011, pot fi dovedite cu adeverinte eliberate, potrivit legii, in temeiul statelor de plata sau al altor documente doveditoare aflate in pastrarea structurilor militare/detinatoare de fonduri de arhiva.

Cu toate acestea este bine sa cereti lista de documente necesare de la casa locala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie ale2012 ale2012 buna ziua.bunicul a decedat si eu as dori sa o trec pe bunica sa ia pensie mai mare pentru ca bunicul avea pensie de 1800 ron pe care bunica are 840?ce acte si ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas vladuta vladuta sotul a decedat fiind pensionar si avand si pensie de handicap de gradul 1,eu neavand nici un venit am dreptul la pensie de urmas?,si daca da ce acte sunt ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas pentru sotie buna seara ! nu-mi vine a crede ! la intocmirea actelor necesare ... EusebiuLuci EusebiuLuci Buna seara ! Nu-mi vine a crede ! La intocmirea actelor necesare pensiei de urmas ,a unei cumnate , sa solicitat de catre casa de pensii ,pe langa certificatul ... (vezi toată discuția)