Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Acord Funcționare Primărie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Acord Funcționare Primărie

Locuiesc la casă, nu am pereți comuni cu nici un alt vecin, am înființat o firmă cu activitate de comerț cu amănuntul al băuturilor în magazine specializate, CAEN 4725. Am nevoie de acord de funcționare de la Primăria locală ? Prin legi am observat că acest acord este necesar DOAR în cazul în care activitatea s-ar desfășura pe spațiu public, ceea ce la mine nu e cazul.
dietmarkrutsch, utilizator
Buna ziua,

Situatia difera de la o primarie la alta!
Spre exemplu, in Bucuresti unde sunt 6 sectoare, adica 6 primarii si 6 consilii locale, pentru acest tip de activitate ati avea nevoie de autorizatie in 4 din cele 6 sectoare, deoarece fiecare consiliu local a adoptat cate o Hotarare, care reglementeaza procedura de autorizare pe plan local!
In sectoarele 1 si/sau 2 acest tip de activitate nu are nevoie de autorizatie de la primarie!

Bineinteles, trebuie sa aveti in vedere toate celelalte obligatii legale, cum ar fi obtinerea Documentului de Inregistrare sanitara veterinara, etc

Succes!
Sursa: [ link extern ] /