Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua,
As dori si eu cateva sfaturi prvind un proces de divort.Sunt casatorit si am un baietel de 4 ani.Sotia a decis acum o luna sa ia copilul si sa se mute la parintii ei spunand ca vrea sa divortam pe motiv ca eu nu-i arat ca o iubesc,ca nu o apreciez,ca avem caractere diferite.Mentionez ca suntem impreuna de 15 ani si de 8 ani suntem casatoriti.Avem o situatie financiara destul de buna,eu am mai multe proprietati pe numele meu,dobandite inaintea casatoriei si o casa intabulata anul acesta,pe numele ei,in care urma sa ne mutam cand o terminam.Si casa a fost construita exclusiv din banii mei,dupa ce am vandut o proprietate cumparata de mine.Ea nu are un venit foarte mare,in jur de 1500 lei,cu care plateam cheltuielile curente.Ar putea solicita la divort o parte din proprietatile mele avand in vedere ca sunt dobandite inainte de casatorie,pe motiv ca eram impreuna si locuia la mine doar ca eram necasatoriti?Si casa se cosidera bun comun,desi e intabulata pe numele ei,e construita integral din banii obtinuti din vanzarea unui teren,proprietatea mea de dinaintea casatoriei?Daca se ajunge la proces,poate sa-mi limiteze accesul la copil?De exempu,sa-l vad doar in weekend,sau doar cand vrea ea?Stiam ca mai nou,costodia se da in general mamei,dar ca tatal poate sa-l viziteze cand doreste.Ce pensie alimentara ar putea cere,eu am venitul minim pe economie?Va multumesc
Referitor la partaj, aceasta nu face parte din dreptul faniliei, ci din civil.
Despre participarea sotilor la bunuri, este important venitul fiecaruia dar si contributia in natura la cheltuielile din timpul casatoriei. In esenta, sotia nu are un venit porea mare, dar dv. il aveti mai mic, nu? deci ar putea obtine o parte mare din bunuri. In plus, nu stiu cine cu ce mai contribuia.
La pensie, conteaza venitul, dar si bunurile si nivelul de viata a debitorului pensiei si a creditorului ei.
Contactati un avocat, verificati daca exista un dosar si incercati sa negociati, altfel cheltuiti bani inutili pe dosare lungi in instanta.
Multumesc pentru raspuns !
Buna ziua.O sa dau mai multe detalii ca sa intelegeti mai bine situatia.Eu inainte de casatorie am castigat foarte bine.Am investit in mai multe apartamente,luate inainte de casatorie si acum traiesc din chirii si dintr-o afacere unde sunte angajat cu minimul pe economie.Unul din apartamente a fost cumparat inainte de casatorie printr-un credit luat de mine,ipotecat la banca..Creditul a fost achitat la 4 ani de la casatorie,jumatate prin banii obtinuti din vanzarea unui alt apartament luat inainte de casatorie si restul prin banii obtinuti din chiriile primite de la apartamentele mele.Dupa casatorie am construit o casa care e acum la rosu,intabulata pe numele sotiei,pentru ca terenul e primit in concesiune de la primarie pe numele ei,si autorizatia de construire a fost pe numele ei.Casa a fost construita integral din banii mei(50000 euro),bani obtinuti din vanzarea unor terenuri,care au fost pe numele meu si care au fost cumparate inainte de casatorie,Deci casa a fost construita exclusiv din banii obtinuti pe terenurile mele si din niste bani primiti de la parintii mei..Am mai achizitionat o masina(15000euro),la fel,achizitionata din banii de pe terenurile vandute.Mai avem un teren extravilan(nu stiu cat valoreaza),trecut pe mine si sotie de un var,care avea probleme cu banca.Sotia a avut venituri de 1500 lei,nu a avut proprietati pe numele ei si nici nu a primit bani de la parintii ei.
Cheluielile nostre lunare erau de minim 5000 lei,din care ea contribuia cu cei 1500 lei,restul banilor fiind din chirile de pe apartamentele mele si din salarul meu (uneori declarate,uneori nu).
Ea cere la divort casa ,dintre proprietatile obtinute in timpul casatoriei (casa,masina,teren),motivand ca daca nu ne intelegem ne vom judeca pentru cele 3 proprietati comune si le vom impartii.
Ce sanse are sa obtina jumatate din proprietatile comune avand in vedere ca au fost cumparate exclusiv din banii obtinuti prin vanzare de proprietati obtinute inainte de casatorie?Un avocat a sfatuit-o sa emite pretentii si la apartamentul cumparat pe creditul meu si achitat in timpul casatoriei din banii mei,pe motiv ca e achitat in timpul casatoriei.Am vorbit cu doi avocati si mi-au zis ca pot cere mai mult de jumatate din casa pentru ca am construit-o cu banii obtinuti din vanzarea unei proprietati numai ale mele.Dar ea pare foarte sigura ca va castiga si pare hotarata sa mergem in instanta,mai ales ca avem divergente si pe custodie si pe intretinerea copilului.
Conteaza in ce masura puteti dovedi cele scrise aici, mai ales ca nu v-ati facut probe, trebuia sa cumparati masina, terenul ca bunuri proprii , iar pt casa sa va fi facut probe. Trebuie sa fiti constient ca nu puteti dovedi toate sumele provenite din chirii.
Sigur ca puteti cere mai mult, in masura in care dovediti contributie mai mare. Doamna poate crede acelasi ,luvru, e treaba dumneaei.
Initiati o negociere acum, cat inca e fierul cald si dosarul poate n-o fi inca in instanta... mai multe decat v-au comunicat acei avoact fata in fata, putine sanse sa obtineti pe forum.