Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca vreau sa ramân însărcinată
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca vreau sa ramân însărcinată

Buna ziua! Daca vreau sa ramân însărcinată si imi dau demisia de unde lucrez acum ...(lucrez de 4ani la ei ) cu o mica pauza de aproximativ o luna ....pt ca mi-am dat demisia dar am revenit.....daca imi dau demisia de la ei si ma angajez in alta parte o sa am dreptul la indemnizație?
Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

OUG nr.111/2010:
Art. 2

(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.
......

Cele 12 luni eligibile pentru CCC pot fi cumulate de la mai multi angajatori.
Va mulțumesc mult! Deci pot sa imi dau demisia si sa ma angajez in alta parte ....mi-a mai spus cineva ca daca plec nu e ok pt ca ma angajez in alta parte si cică trebuie sa ai 12 luni lucrate .... Si daca abia ma angajez nu pot lua indemnizație
Asa cum am spus anterior , cele 12 luni eligibile pentru CCC pot fi cumulate de la mai multi angajatori.

Ce vi s-a spus este total eronat.