Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce sentinta e pana la urma? Rezultatul final?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce sentinta e pana la urma? Rezultatul final?

Complet: P06-sup
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În temeiul dispoziţiilor art. 396 al.6 rap.la art.16 al.1 lit.e Cod Proc.Penală, cu referire la art.9 al.3 Cod penal, încetează procesul penal împotriva inculpatului X pentru săvârşirea infracţiunii de complicitate la fals material în înscrisuri oficiale prevătută de art. 48 al.1 rap. la art.320 al.1 Cod Penal. În temeiul dispoziţiilor art. 335 alin. 1 Cod penal, cu aplicarea art. 375 şi art. 396 alin. 10 Cod procedură penală, condamnă inculpatul X la pedeapsa de 1 an închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere. În temeiul dispoziţiilor art. 323 Cod penal, cu aplicarea art. 375 şi art. 396 alin. 10 Cod procedură penală, condamnă inculpatul X , la pedeapsa de 6 luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de uz de fals. În temeiul dispoziţiilor art. 67 Cod penal, aplică inculpatului pe lângă fiecare din pedepsele de mai sus, pedeapsa complementară a interzicerii exercitării următoarelor drepturi prevăzute de art. 66 lit. a), b) şi i) Cod penal, pe o perioadă de 3 (trei) ani . - dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice; - dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat: - dreptul de a conduce autovehicule. Pe durata şi în condiţiile prevăzute de art. 65 alin. 3 Cod penal, aplică inculpatului pe lângă fiecare din pedepsele principale de mai sus, pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării următoarelor drepturi prevăzute de art. 66 lit. a), b) şi i) Cod penal,: - dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice; - dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat: - dreptul de a conduce autovehicule. În temeiul dispoziţiilor art. 39 alin. 1 lit. b) Cod penal stabileşte inculpatului pedeapsa cea mai grea, aceea de 1 (un) an închisoare, la care se va adăuga o treime – 2(două) luni închisoare - din pedeapsa stabilită prin Sentinţa Penală nr. 288/07.10.2015 urmând ca inculpatul să execute pedeapsa rezultantă de 1 (un) şi 2(două) luni închisoare. În temeiul dispoziţiilor art. 83 ind.1 Cod penal 1969 cu aplicarea art.15 din Legea nr.187/2012 revocă suspendarea condiţionată a executării pedepsei de 1(un) an şi 6 (şase) luni închisoare aplicată prin sentinţa penală nr. 44/06.12.2013 pronunţată de Judecătoria X în Dosar nr.6/202/2013 definitivă prin nerecurare la 24.12.2013 şi dispune executarea acestei pedepse alături de pedeapsa 1 (un) an şi 2(două) luni închisoare aplicată prin prezenta sentinţă, urmând ca inculpatul să execute în final pedeapsa totală de 2 (doi) ani şi 8(opt) luni închisoare în detenţie. În temeiul dispoziţiilor art. 45 alin. 3 lit. b) Cod penal, aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării următoarelor drepturi prevăzute de art. 66 lit. a), b), şi i) Cod penal, pe o perioadă de 3 ani: - dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice; - dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat; - dreptul de a conduce autovehicule. În temeiul dispoziţiilor art. 45 alin. 5 raportat la alin. 3 lit. a) Cod penal, aplică inculpatului pedeapsa accesorie, în condiţiile prevăzute de art. 65 alin. 3 Cod penal, acestuia fiindu-i interzisă exercitarea drepturilor prevăzute de art. 66 lit. a), b), şi i) Cod penal. Desfiinţează permisul de conducere, model X , seria 88011/075 şi nr.821017290, fals , pe numele inculpatului. În baza art. 274 alin. 1 Cod Procedură Penală obligă inculpatul X la plata sumei de 1000 lei reprezentând cheltuielile judiciare efectuate de stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din data de 06.10.2017.
Document: Hotarâre 1896/2017 06.10.2017
X a fost condamnat la 2 ani şi 8 luni închisoare cu executare, pedeapsa accesorie de interzicere a dreptului de a conduce ,dreturile de a a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice sau de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat si pedeapsa complementara de interzicere a drepturilor de mai sus pe o perioada de 3 ani, de la executarea pedepsei sau implinirea termenului de supraveghere, in cazul liberarii conditionate

Poate sa faca apel
AvTudor_com, utilizator
Si daca nu face apel in termenul de 10 zile, ce se poate intampla? ... multumesc mult pt raspuns!
Daca nu face apel nici inculpatul nici procuratura ramane definitiva si irevocabilă aceasta hotărâre, data de Instanta de fond.
Urmeaza sa execute pedeapsa cu inchisoarea