Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii de acordare a stimulentului de insertiea
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii de acordare a stimulentului de insertiea

- Va rog frumos sa-mi spuneti cu cât timp înainte de întoarcerea la serviciu trebuie depus dosarul pentru acordarea stimulentului de inserție până la împlinirea vârstei de 3 ani a copilului? Opțiunea inițială a tatălui poate fi schimbată ulterior? ( ma refer la luna tatalui).
OUG 111/2010 și normele metodologice de aplicare a acesteia prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ ”luna celuilalt părinte” .

p.s.
De mutat la somaj.
Cornel Vasile, Consilier juridic
-Va multumesc frumos!