avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PFA platitor TVA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PFA platitor TVA

Buna ziua

La PFA as dori sa stiu si eu :
- suma de 35.000 euro se calculeaza in functie de incasarile propriu-zise sau de facturile emise?

Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:48, 8 Octombrie 2009
adina_beb a scris:

Buna ziua

La PFA as dori sa stiu si eu :
- suma de 35.000 euro se calculeaza in functie de incasarile propriu-zise sau de facturile emise?

Multumesc !



De incasari, si se calculeaza la cursul de la data aderarii.
Multumesc pentru raspuns.
Imi puteti da si o baza legala?

Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 6 Octombrie 2009
adina_beb, utilizator
rodia a scris:


De incasari, si se calculeaza la cursul de la data aderarii.


Cf carui articol din CF?
Cf art 152 alin 2 "CA care serveste drept referinta pt aplicarea alin 1 este constituita din valoarea totala a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii care ar fi taxabile daca nu ar fi desf de o mica intreprindere".
Deci rezulta clar ca se iau in calcul facturile, pt ca livrarea inreg in acestea ar fi taxabila nu incasarea.
t.simona a scris:

rodia a scris:


De incasari, si se calculeaza la cursul de la data aderarii.


Cf carui articol din CF?
Cf art 152 alin 2 "CA care serveste drept referinta pt aplicarea alin 1 este constituita din valoarea totala a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii care ar fi taxabile daca nu ar fi desf de o mica intreprindere".
Deci rezulta clar ca se iau in calcul facturile, pt ca livrarea inreg in acestea ar fi taxabila nu incasarea.


Mai asteptam si alte pareri, dar eu asa stiu ca in functie de incasari(din r.jurnal de inacasari si plati - incasari numerar si banca).Asa si impozitul de 16% se aplica asupra diferentei dintre incasari si plati si nu dintre facturile emise si neincasate si facturile primite si neplatite.
Nu au legatura una cu alta. Impozitarea este una iar modul de calcul si plata al tva este altul.
V-am citat art din CF la care am facut referire. Cititi cu atentie.

Sa va dau un ex: sa luam cazul unui platitor de tva (nu conteaza cind s-a declarat platitor si platitor lunar pt usurinta cazului). Emite factura cu tva si nu o incaseaza. Cind trebuie trecuta in decontul de tva valoarea tva de pe factura si cind plateste tva-ul de plata, in luna in care a fost emisa sau in luna in care a fost incasata?

Alte discuții în legătură

Sc la ce cifra de afaceri devine pltitoare de tva gabi v gabi v sc neplatitoare de tva in 2007 a realizat o cifra de afaceri mai mica de 35.000 de euro. in 2008 ramane neplatitoare de tva? care este cifra de afaceri in 2008 ... (vezi toată discuția)
Ce este cifra de afaceri? ismi3ismi ismi3ismi va rog mult,cifra de afaceri pe care trebuie sa o trec in Decl 392b (sunt neplatitoare de TVA),este suma incasarilor sau suma facturilor emise de mine pe anul ... (vezi toată discuția)
Baza de calcul pentru tva in cazul unui pfa la norma de venit Catalin9871 Catalin9871 Buna ziua, Se da PFA la norma de venit, neplatitor de TVA. In cazul in care se depaseste plafonul TVA de 300.000 lei, suma de plata TVA se va calcula din ... (vezi toată discuția)