Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general D110
Discuție deschisă în Contabilitate în general

D110

Buna ziua,

Aceasta declaratie se poate folosi si in cazul impozitului pe venit obtinut din inchirieri?
Aceasta declaratie este pentru regularizare/cerere de restituire privind impozitul pe venit reţinut la sursă.

In ordin 2779/2017:

Coloana "Denumire creanţă fiscală": se înscrie denumirea impozitului pe venit reţinut la sursă de către plătitor supus operaţiunii de regularizare. Creanţele reprezentând impozit pe venit reţinut la sursă se regăsesc în Nomenclatorul obligaţiilor de plată la bugetul de stat care se declară în formularul 100 "Declaraţie privind obligaţiile de plată la bugetul de stat" sau în Nomenclatorul "Creanţe fiscale" care se declară în formularul 112 "Declaraţie privind obligaţiile de plată a contribuţiilor sociale, impozitului pe venit şi evidenţa nominală a persoanelor asigurate".

In anexa 2 la ordin 1024/2017 se precizeaza Impozit pe veniturile din arendarea bunurilor agricole.

Deci pt impozit pe veniturile din arenda da.
Ioan Petru Butariu, Contabil