Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reintoarcere din concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reintoarcere din concediu crestere copil

Buna ziua.Ma aflu in concediu crestere copil,,mai precis a celei de a 2 lea copil nascuta in data de 2.04.2016.Am intrat dintr-un concediu de maternitate in al doilea fara intrerupere.Tatal isi va lua concediul de 1 luna si eu as vrea sa ma intorc la munca cu 2 luni mai repede ca sa beneficiez de acel stimulent.Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.Tatal va intra in acest caz de prin 3 ianuarie?De ce acte are nevoie sau doar trebuie dus o declaratie la asistenta sociala?
2.Intre timp ne-am mutat in alt oras si ar fii greu sa ma intorc la acelasi loc de munca.Pot sa imi desfaca contractul de munca si sa ma angajez in orasul meu si sa mai beneficiez de acel stimulent de intoarcere cu 2 luni mai devremrme?sau e necesar da fie acelasi loc de munca? Si care e data la care trebuie sa ma intorc in acest caz?
1.Tatal va intra in acest caz de prin 3 ianuarie?De ce acte are nevoie sau doar trebuie dus o declaratie la asistenta sociala?

Pentru a intra in CCC, ii trebuie aceleasi acte ca si dvs cand ati intrat in CCC.

2.Intre timp ne-am mutat in alt oras si ar fii greu sa ma intorc la acelasi loc de munca.Pot sa imi desfaca contractul de munca si sa ma angajez in orasul meu si sa mai beneficiez de acel stimulent de intoarcere cu 2 luni mai devremrme?sau e necesar da fie acelasi loc de munca? Si care e data la care trebuie sa ma intorc in acest caz?

Nu este necesara sa fie acelasi loc de munca, insa data de incetare a vechiului c.i.m. = data inceperii activitatii in baza noului c.i.m. pentru a beneficia de stimulent de insertie.

OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ ”luna celuilalt părinte” .