Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozitarea și deducerea
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozitarea și deducerea

salariile sunt compuse din doua sume cercetare si lucrari cu terti din care reiese un salariu total brut...intrebari... - deducerea se aplica la total salariu brut? - impozitul de 16% la ce suma se va aplica ? Va rog sa ne ajutati cu calul salarial (calculator salariu) ex: un salariat este pontat cu 120 ore/lucrare cercetare si realizeaza venitul de 1.500 lei si 48 ore/lucrari terti si realizeaza un venit de 645 lei rezulta un venit brut total de 2.145 lei.
Admin, administrator
Ce inseamna "suma cercetare" pentru ca mai nou cercetatorii sunt scutiti in anumite conditii de impozit.(asta daca e ce gandesc eu)
1.Deducerea personala se aplica la suma rezultata din diferenta dintre salariul realizat plus tichete de masa si contributiile sociale.
2. Cota de 16% se aplica la suma rezultata dupa scaderea deducerii personale.
Un calculator corect gasiti aici :
[ link extern ]