Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Despre munca in folosul comunitatii- inapt de munca
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Despre munca in folosul comunitatii- inapt de munca

Buna , am si eu o intrebare poate ma lamuriti si pe mine !
Am de executat 120 zile de munca in folosul comunitati , eu fiind inapt de munca nu pot sa prestez aceate servici , dosarul imi expira la sfarsitul anului, ce se intampla cu aceste zile ? O sa patesc ceva daca nu le-am prestat ? Consilierul spune ca o sa trimita dosarul in instanta si ca pot sa ma condamne pt acest fapt ! Eu fiind inapt de munca ! Cu accte depuse la dosar !
E posibil asa ceva ?
Un raspuns m-ar ajuta f mult
Va multumesc
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Dacă sunteți pensionat pe caz de boală gradul 1 sau 2, ca urmare a deciziei Comisiei de Expertiză a Muncii, nici nu poate fi luată în discuție prestarea de muncă obligatorie.
Dar cum de ați primit o astfel de condamnare dacă sunteți bolnav`?
Nu ați depus decizia medicală la dosar`? E vorba de decizia medicală eliberată de medicul expert în expertiza capacității de muncă.
Ce grad de invaliditate aveți`? Sper să nu fie gradul 3, că puteți presta muncă de maxim 4 ore(cu jumate de normă), și atunci situația dvs devine discutabilă și sensibilă.
`
APEL ați declarat, sau v-ați mulțumit de decizia Instanței de fond`?
Dapix, utilizator
Pe toata perioada procesului am fost diagnosticat de depresie sefera si anxietate , cu toate acestea am fost condamnat la 8 luni cu suspendare si 120 zile munca in folosul comunitati , dar cei de la serviciul de probatiune au spus ca nu am voie sa prestez munca . La expirarea dosarului o sa trimita dosarul in instanta precizand ca nu am executat munca in folosul comunitatii fiind inapt de munca !
Dar am tot timpul un semn de intrebare la care nu mi se da nici un raspuns!!!!!
Este posibil sa fac inchisoare daca nu am prestat aceasta munca in folosul comunitati ? Fiind sub tratament medical?
Depresia severă sub medicație, este o boala psihică foarte gravă, care încadrează bolnavul în gradul 2 de invaliditate și grad de handicap accentuat.
Asta presupune că, bolnavul are pierdută în totalitate capacitatea de muncă, având păstrată numai auto-îngrijirea.
Dapix, utilizator
Multumesc mult pentru raspunsuri !
Dar inca tot am acel semn de intrebare sper din suflet ca cineva sa ma lamureasca , va multumesc