Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Trecere frontiera cu minor
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Trecere frontiera cu minor

Nepotul meu vrea sa-si aduca sotia si copilul de 1 an si jumatate din Romania in Italia. Cu pasaportul a rezolva-o in urma cu o luna, dar mai trebuie ceva pentru trecerea frontierei, viza sau un act, ceva, iar el nu poate sa mai vina din cauza jobului. Cum se poate rezolva ?.
Multumesc.
Buna ziua,
Daca sunt ambii parini cu minorul nu e nicio problema.
Daca este doar unu atunci cel care nu poate merge sa se prezinte la un notar si sa dea o imputernicire celui ce vine ca sa poata trece minorul peste granita.
Multumesc pentru raspuns, dar am speciificat ca tatal minorului nu mai poate veni. Merge cu imputernicire de la un notar italian ?
Buna seara!

Imputernicere facuta de tata la un notariat in Italia, trimisa mamei care o va traduce si legaliza pentru a putea trece frontiera cu copilul.