avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Carnet de munca nestampilat de unitatea emitenta - ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Carnet de munca nestampilat de unitatea emitenta - demonstrare vechime

Buna ziua! O cunostinta se confrunta cu o problema. La depunerea dosarului de pensionare, a descoperit ca are carnetul de munca nestampilat si nesemnat de catre unitatea emitenta, aceasta fiind un fost CAP. Cum arhivele fostelor CAP au disparut (au fost distruse), persoana respectiva nu are cum sa faca rost de o adeverinta privind vechimea si perioada in care a lucrata acolo. S-a apelat la instanta, iar instanta a respins de la bun inceput proba cu martori. Ce este de facut pentru ca totusi, acest om sa poata beneficia de pensie, avand in vedere toate cele relatate? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:12, 12 Octombrie 2017
Se poate contesta decizia instantei...cand a fost pronuntata?
Ultima modificare: Miercuri, 11 Octombrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pensiile foştilor CAP-işti, "căutate în Arhivele Naţionale"
[ link extern ]

Reconstituire vechime pentru munca prestată în cadrul fostelor C.A.P.-uri. Criterii avute în vedere. Vechime în muncă.
[ link extern ]


Reconstituire vechime in munca - CAP:
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Ultima modificare: Miercuri, 11 Octombrie 2017
Dapix, utilizator
Deja are o hotarare a instantei ...
Dacă nu s-a judecat bine, nu s-a documentat înainte.
Nu te duci la proces numai cu 2 martori.......
Scrie undeva cu cati martori trebuie sa se prezinte la un proces?

Alte discuții în legătură

Reconstituirea vechimii in munca loredana.m loredana.m Buna seara, am urmatoarea problema: tatal meu este pensionat pe caz de boala, dar nu i s-a luat in considerare la calculul pensiei, 8 ani pe care i-a lucrat cu ... (vezi toată discuția)
Recuperare carte de munca , buna ziua , prietenul meu a lucrat in peroada anilor 1978-1991 ... dannymoga dannymoga Buna ziua , prietenul meu a lucrat in peroada anilor 1978-1991 la Intreprinderea de utilaj greu constructii presurtat IUGC , incearca sa recupereze cartea de ... (vezi toată discuția)
Va salut! casa județeană de pensii eliberează stagiul de cotizare ... Mareș231 Mareș231 Va salut! Casa județeană de Pensii eliberează stagiul de cotizare din anul 2000! ?Sunt militar, am adeverință cu vechimea de la ITM, dar mi ar trebui și ... (vezi toată discuția)