Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor din partea primariei
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor din partea primariei

Buna ziua. As vrea sa aflu de ce ajutoare au dreptul, o familie cu 10 copii, locuiesc la țara, nu au titlu de proprietate de pământ, și-au ridicat acuma o casa cu trei camere, tatăl are salar de 1000 lei iar mama alocațiile copiilor . Cel mai mare 17 ani. Au și doua mașini. Va multumesc
LISTA BUNURILOR ce conduc la excluderea acordării AJUTORULUI SOCIAL:

Bunuri imobile:

1. Clădiri sau alte spaţii locative în afara locuinţei de domiciliu şi a anexelor gospodăreşti

2. Terenuri de împrejmuire a locuinţei şi curtea aferentă şi alte terenuri intravilane care depăşesc 1.000 mp în zona urbană şi 2.000 mp în zona rurală

Bunuri mobile:

1. Autoturism/Autoturisme şi/sau motocicletă/motociclete cu o vechime mai mică de 10 ani, cu excepţia celor adaptate pentru persoanele cu handicap ori destinate transportului acestora sau persoanelor dependente, precum şi pentru uzul persoanelor aflate în zone greu accesibile

2. Mai mult de un autoturism/motocicletă cu o vechime mai mare de 10 ani

3. Autovehicule: autoutilitare, autocamioane de oricefel cu sau fără remorci, rulote, autobuze, microbuze

4. Şalupe, bărci cu motor, scutere de apă, iahturi, cu excepţia bărcilor necesare pentru uzul persoanelor care locuiesc în Rezervaţia Biosferei „Delta Dunării“

5. Utilaje agricole: tractor, combină autopropulsată

6. Utilaje de prelucrarea gricolă: presă de ulei, moară de cereal

7. Utilaje de prelucrat lemnul: gater sau alte utilaje de prelucrat lemnul acţionate hidraulic, mechanic sau electric, aflate în stare de funcţionare

Depozite bancare:

1. Depozite bancare cu valoare de peste 3.000 lei

Terenuri/animale şi/sau păsări:

1. Suprafeţe de teren extravilan, animale şi păsări a căror valoare netă de producţie anuală depăşeşte suma de 1.000 euro pentru persoana singură, respective suma de 2.500 euro pentrufamilie
Dapix, utilizator