avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legea 153/2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legea 153/2017

Buna ziua .As dori sa stiu daca ptr.bibliotecari comunali incepind cu data de 1 iulie sa acordat odata cu personalul din administratie marire salariala sau se mareste cu 25%de la 1 ianuarie urmind ca pina in 2022 sa se mareasca epatizat conform legii unice? va multumesc!!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:16, 9 Ianuarie 2018
De la 01.01.2018, cred ca sunt slabe sperante dupa cum se vehiculeaza neoficial in prezent.
Iar de 01.01.2018, contributiile catre stat vin in carca angajatilor. Drept urmare, salariul unui bibliotecar scade comparativ cu salariul din decembrie 2017. Halal lege! De fapt e doar o gluma sinistra a guvernantilor.
Cum scade salariul ?
Asa mi s-a adus la cunostinta ieri de catre ordonatorul principal de credite si anume: incepand cu 01 ian. 2018, salariul meu va fi diminuat pentru ca nu mai beneficiez de sporul de conditii vatamatoare de 15%, contributiile catre stat revin acum din seama angajatorului in seama mea, si in loc de 1408 net, voi lua cu aproape 100 de lei mai putin. Mi s-a spus ca nu este obligat sa faca negociere de salariu intrucat salariul bibliotecarilor e prins intr-o grila fixa(anexa Legii 153/2017), si prevede doar cresterea de 25%, fara sa se tina cont de cheltuielile care vin in plus din plata contributiilor catre stat a angajatorului. E corecta aceasta interpretare a legii?
Ultima modificare: Marți, 9 Ianuarie 2018
liliana111, utilizator
Asta este altceva ,salariul nu scade ca urmare a transferului contributiei ci ca urmare a nearcordarii unui spor.

Interpretarea este eronata .

Legea 153/2017 :
- cuantumul brut al salariilor de bază, soldelor de funcție/salariilor de funcție, indemnizațiilor de încadrare, precum și cuantumul brut al sporurilor, indemnizațiilor, compensațiilor, primelor, premiilor și al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul lunar brut, indemnizația brută de încadrare, solda lunară/salariul lunar de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice se majorează cu 25% față de nivelul acordat pentru luna decembrie 2017:

OUG 79/2017
- transferul contibutiilor de la 01.01.2018.

Astfel, in opinia mea:
- se majoreaza salariului aferent lunii decembrie 2017 cu 25% sia poi se aplica contributiile cu mentinerea salariului net aferent lunii decembrie 2017.

Alte discuții în legătură

Salariul minim 1900 lei - cuprinde si majorarea de 25%, care se aplica de la 01.01.2018 ? oanaportar oanaportar Buna ziua ! Va rof frumos sa ma ajutati sa inteleg: - daca salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată de 1900 lei care se va acorda ... (vezi toată discuția)
Spor 01.01.2018 in sistemul bugetar pap pap In legea 153/2017 Art. 38 alin. (3) lit. a) prevede că, în anul 2018, salariile de bază au fost majorate cu 25% față de salariile de bază avute în luna ... (vezi toată discuția)
Ce articol de lege se aplică în cazul de faţă pentru acordarea dreptului salarial ? oanaportar oanaportar Bună seara ! Vă rog mult de tot să mă ajutaţi cu un răspuns cu privire la următoarea problemă: În urma unui examen de promovare în grad ... (vezi toată discuția)