Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legea 153/2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legea 153/2017

Buna ziua .As dori sa stiu daca ptr.bibliotecari comunali incepind cu data de 1 iulie sa acordat odata cu personalul din administratie marire salariala sau se mareste cu 25%de la 1 ianuarie urmind ca pina in 2022 sa se mareasca epatizat conform legii unice? va multumesc!!
De la 01.01.2018, cred ca sunt slabe sperante dupa cum se vehiculeaza neoficial in prezent.
Iar de 01.01.2018, contributiile catre stat vin in carca angajatilor. Drept urmare, salariul unui bibliotecar scade comparativ cu salariul din decembrie 2017. Halal lege! De fapt e doar o gluma sinistra a guvernantilor.
Cum scade salariul ?
Asa mi s-a adus la cunostinta ieri de catre ordonatorul principal de credite si anume: incepand cu 01 ian. 2018, salariul meu va fi diminuat pentru ca nu mai beneficiez de sporul de conditii vatamatoare de 15%, contributiile catre stat revin acum din seama angajatorului in seama mea, si in loc de 1408 net, voi lua cu aproape 100 de lei mai putin. Mi s-a spus ca nu este obligat sa faca negociere de salariu intrucat salariul bibliotecarilor e prins intr-o grila fixa(anexa Legii 153/2017), si prevede doar cresterea de 25%, fara sa se tina cont de cheltuielile care vin in plus din plata contributiilor catre stat a angajatorului. E corecta aceasta interpretare a legii?
liliana111, utilizator
Asta este altceva ,salariul nu scade ca urmare a transferului contributiei ci ca urmare a nearcordarii unui spor.

Interpretarea este eronata .

Legea 153/2017 :
- cuantumul brut al salariilor de bază, soldelor de funcție/salariilor de funcție, indemnizațiilor de încadrare, precum și cuantumul brut al sporurilor, indemnizațiilor, compensațiilor, primelor, premiilor și al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul lunar brut, indemnizația brută de încadrare, solda lunară/salariul lunar de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice se majorează cu 25% față de nivelul acordat pentru luna decembrie 2017:

OUG 79/2017
- transferul contibutiilor de la 01.01.2018.

Astfel, in opinia mea:
- se majoreaza salariului aferent lunii decembrie 2017 cu 25% sia poi se aplica contributiile cu mentinerea salariului net aferent lunii decembrie 2017.