Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inchidere punct de lucru
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inchidere punct de lucru

In situatia in care se inchide un punct de lucru(este vorba de un salon de infrumusetare) cum se procedeaza cu materialele care au ramas in stoc?
Se face inventar si apoi se pot vinde?Acum figureaza pe contul 3028.Ca sa le vand nu trebuie sa fie evidentiate ca marfuri?Cum se procedeaza, va rog daca puteti sa-mi dati o mana de ajutor.:help:
rodia a scris:

In situatia in care se inchide un punct de lucru(este vorba de un salon de infrumusetare) cum se procedeaza cu materialele care au ramas in stoc?
Se face inventar si apoi se pot vinde?Acum figureaza pe contul 3028.Ca sa le vand nu trebuie sa fie evidentiate ca marfuri?Cum se procedeaza, va rog daca puteti sa-mi dati o mana de ajutor.:help:

Prinde bine un inventar atunci cand nu s-a tinut o evidenta exigenta. In felul acesta se poate vedea si ce este vandabil si ce nu.
Astfel ce urmeaza a se vinde se inregistreaza in contabilitate 371= 3028 pe baza unui inventar cu cantitati si preturi de achizitie.
Ce nu este vandabil inregistrati pe cheltuieli nedeductibile si colectati tva (daca este cazul).
Indiferent daca evidenta lor s-a tinut si cantitativ si valoric sau doar valoric este nevoie sa faceti inventar.
Daca aveti cui sa le vindeti, puteti sa o faceti. Dar, atentie, trebuie sa aveti autorizata aceasta activitate, cod CAEN 5233 Comert cu amanuntul al produselor cosmetice si de parfumerie si/sau 5145 Comert cu ridicata al produselor cosmetice si de parfumerie, depinde cum urmeaza sa le vindeti.
Faptul ca acum le aveti inregistrate in materiale consumabile, nu este o problema. Va recomand ca initial, prin transfer intre gestiuni (371.01=3028) sa le transformati in marfa cu ridicata, pana veti sti cum veti face valorificarea lor, angro sau cu amanuntul intr-un magazin specializat
Cornelia Tulpan, Contabil