avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... masina a fost vanduta ,si i-mi vin amenzi din alte ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

masina a fost vanduta ,si i-mi vin amenzi din alte tari?????

buna ma numesc maricel si am o problema legata de masina ce am vanduto in italia un-i cetatean roman,facand si un act de vanzare cumparare inregistrat la primarie ( romania),la putin timp dupa ce am vandut masina au inceput sa soseasca si amenzile (italia ,germania),au trecut cam 2 ani si respectivul propretar nu doreste sa-si inmatric. masina,pe numele sau,ce pot face in acest caz?????
Cel mai recent răspuns: CosminIgnat , utilizator 13:10, 13 Ianuarie 2019
Masina unde este înmatriculata?
Ati trecut in certificatul de înmatriculare la rubrica specială numele noului proprietar si ati semnat certificatul de înmatriculare?
Instiintati poliția despre schimbarea proprietarului si anexati copie după contractul de vânzare cumparare
Masina e inmatriculata in romania, am trecut pe talonul masini noul propretar, am depus si la politia rutira actele ce mi sau cerut si mi sa spus ca pe teritoriul romaniei nu o sa primesc nici o amenda!!!!
Ultima modificare: Vineri, 13 Octombrie 2017
maricelana, utilizator
E bine să faceți o notificare scrisa Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor in a carei evidenta se afla inmatriculat vehiculul, pentru a solicita efectuarea mentiunilor de instrainare in Registrul national de evidenta a permiselor de conducere si a vehiculelor inmatriculate, prezentand in acest sens documente justificative (copia facturii/contractului de vanzare-cumparare si a dovezii de scoatere a autovehiculului de pe rolul fiscal). Precizam ca aceasta inscriere in baza de date nu este echivalenta cu o transcriere efectiva ce trebuie facuta de noul proprietar în termen de maxim 30 zile de la cumpărarea autovehicolului
Ultima modificare: Vineri, 13 Octombrie 2017
Gheorghe Florin, Consilier juridic
Gheorghe Florin a scris:

E bine să faceți o notificare scrisa Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor in a carei evidenta se afla inmatriculat vehiculul, pentru a solicita efectuarea mentiunilor de instrainare in Registrul national de evidenta a permiselor de conducere si a vehiculelor inmatriculate, prezentand in acest sens documente justificative (copia facturii/contractului de vanzare-cumparare si a dovezii de scoatere a autovehiculului de pe rolul fiscal). Precizam ca aceasta inscriere in baza de date nu este echivalenta cu o transcriere efectiva ce trebuie facuta de noul proprietar în termen de maxim 30 zile de la cumpărarea autovehicolului

De la registrul de inmatriculari auto mi sa cerut: copie de vanzare cumparare al vehiculului,copie fiscala pe anul respectiv, si o declaratie de mana , cui i sa vandut autovehiculul ,si mentionand faptul ca aceste amenzi sa nu mai vina pe numele meu!!!
maricelana a scris:[/la depunerea acestor documente mi sa spus: ca masina a radiata fiscal de pe numele meu ,si doar pe teritoril romanei nu o sa m-ai soseasca amenzi, dar daca respectivul propritar al masinii paraseste tara este posibil sa vina amenzi!

Gheorghe Florin a scris:

E bine să faceți o notificare scrisa Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor in a carei evidenta se afla inmatriculat vehiculul, pentru a solicita efectuarea mentiunilor de instrainare in Registrul national de evidenta a permiselor de conducere si a vehiculelor inmatriculate, prezentand in acest sens documente justificative (copia facturii/contractului de vanzare-cumparare si a dovezii de scoatere a autovehiculului de pe rolul fiscal). Precizam ca aceasta inscriere in baza de date nu este echivalenta cu o transcriere efectiva ce trebuie facuta de noul proprietar în termen de maxim 30 zile de la cumpărarea autovehicolului

De la registrul de inmatriculari auto mi sa cerut: copie de vanzare cumparare al vehiculului,copie fiscala pe anul respectiv, si o declaratie de mana , cui i sa vandut autovehiculul ,si mentionand faptul ca aceste amenzi sa nu mai vina pe numele meu!!!

Alte discuții în legătură

Amenda rovienieta auto vandut ananiculae ananiculae Buna ziua , Am vandut un autoturism acum aproximativ 1 an de zile. Intre timp am primit o amenda pentru lipsa rovinietei de aproximativ 800 lei. ... (vezi toată discuția)
Vandut masina cu acte cum pot so radiez Dinuneculai Dinuneculai Buna ziua am vandut o masina cu tot cu acte .am pierdut copia de buletin a persoanei. Cum pot sa gasesc masina so radiez sau sa o denunt la furt .va rog sa ma ... (vezi toată discuția)
Cum radiez un autoturism avand hotarare judecatoreasca Mihaela Hurdubae Mihaela Hurdubae Am vandut un autoturism iar cumparatorul nu a inmatriculat-o pe numele sau. Acum am o hotarare judecatoreasca in care cumparatorul este obligat sa isi ... (vezi toată discuția)