Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... masina a fost vanduta ,si i-mi vin amenzi din alte ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

masina a fost vanduta ,si i-mi vin amenzi din alte tari?????

buna ma numesc maricel si am o problema legata de masina ce am vanduto in italia un-i cetatean roman,facand si un act de vanzare cumparare inregistrat la primarie ( romania),la putin timp dupa ce am vandut masina au inceput sa soseasca si amenzile (italia ,germania),au trecut cam 2 ani si respectivul propretar nu doreste sa-si inmatric. masina,pe numele sau,ce pot face in acest caz?????
Masina unde este înmatriculata?
Ati trecut in certificatul de înmatriculare la rubrica specială numele noului proprietar si ati semnat certificatul de înmatriculare?
Instiintati poliția despre schimbarea proprietarului si anexati copie după contractul de vânzare cumparare
Masina e inmatriculata in romania, am trecut pe talonul masini noul propretar, am depus si la politia rutira actele ce mi sau cerut si mi sa spus ca pe teritoriul romaniei nu o sa primesc nici o amenda!!!!
maricelana, utilizator
E bine să faceți o notificare scrisa Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor in a carei evidenta se afla inmatriculat vehiculul, pentru a solicita efectuarea mentiunilor de instrainare in Registrul national de evidenta a permiselor de conducere si a vehiculelor inmatriculate, prezentand in acest sens documente justificative (copia facturii/contractului de vanzare-cumparare si a dovezii de scoatere a autovehiculului de pe rolul fiscal). Precizam ca aceasta inscriere in baza de date nu este echivalenta cu o transcriere efectiva ce trebuie facuta de noul proprietar în termen de maxim 30 zile de la cumpărarea autovehicolului
Gheorghe Florin, Consilier juridic
Gheorghe Florin a scris:

E bine să faceți o notificare scrisa Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor in a carei evidenta se afla inmatriculat vehiculul, pentru a solicita efectuarea mentiunilor de instrainare in Registrul national de evidenta a permiselor de conducere si a vehiculelor inmatriculate, prezentand in acest sens documente justificative (copia facturii/contractului de vanzare-cumparare si a dovezii de scoatere a autovehiculului de pe rolul fiscal). Precizam ca aceasta inscriere in baza de date nu este echivalenta cu o transcriere efectiva ce trebuie facuta de noul proprietar în termen de maxim 30 zile de la cumpărarea autovehicolului

De la registrul de inmatriculari auto mi sa cerut: copie de vanzare cumparare al vehiculului,copie fiscala pe anul respectiv, si o declaratie de mana , cui i sa vandut autovehiculul ,si mentionand faptul ca aceste amenzi sa nu mai vina pe numele meu!!!
maricelana a scris:[/la depunerea acestor documente mi sa spus: ca masina a radiata fiscal de pe numele meu ,si doar pe teritoril romanei nu o sa m-ai soseasca amenzi, dar daca respectivul propritar al masinii paraseste tara este posibil sa vina amenzi!

Gheorghe Florin a scris:

E bine să faceți o notificare scrisa Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor in a carei evidenta se afla inmatriculat vehiculul, pentru a solicita efectuarea mentiunilor de instrainare in Registrul national de evidenta a permiselor de conducere si a vehiculelor inmatriculate, prezentand in acest sens documente justificative (copia facturii/contractului de vanzare-cumparare si a dovezii de scoatere a autovehiculului de pe rolul fiscal). Precizam ca aceasta inscriere in baza de date nu este echivalenta cu o transcriere efectiva ce trebuie facuta de noul proprietar în termen de maxim 30 zile de la cumpărarea autovehicolului

De la registrul de inmatriculari auto mi sa cerut: copie de vanzare cumparare al vehiculului,copie fiscala pe anul respectiv, si o declaratie de mana , cui i sa vandut autovehiculul ,si mentionand faptul ca aceste amenzi sa nu mai vina pe numele meu!!!