avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1984 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare datorie pers fizica
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare datorie pers fizica

buna seara.
poate ma ajuta si pe mine cineva.
As dori sa stiu in ce fcel, in ce sistem pot recupera de la o persoana fizica o anume suma de bani, contravaloarea unor marfuri din luna aprilie a acestui an.
Ma poate ajuta Politia? nu exista factura, dar se poate factura marfa respectiva.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 12:19, 8 Octombrie 2009
Vreti sa spuneti ca nu aveti factura pe marfa pe care ati livrat-o ... dar ca o puteti face acum factura .... ? :)
In aceasta ipoteza beneficiarul sunteti sigur ca va semna factura?
Daca nu o semneaza ce dovezi aveti ca i-ati livrat aceste marfuri?
Aveti un contract ceva cu aceasta persoana ?
acte , in sine, nu, dar am peste 10 martori prezenti la acel moment.
deci...ce e de facut?
Va trebui sa introduceti o actiuen in pretentii de drept comun .. care insa va fi relativ de lunga durata si costisitoare ...
Cel mai bine e sa stati de vorba cu un avocat ... care sa va ghideze vis a vis de ceea ce urmeaza sa faceti in viitor.
ok...va multumesc mult. deci, politia nu are treaba cu asta...dar daca ma duc sa imi recuperez banii cu forte proprii, va avea, nu????

Alte discuții în legătură

Model plangere penala pentru inselaciune ninamldvn ninamldvn Buna ziua , Am nevoie de un ajutor . Lucrez ca si coordonator Avon atat pe numele meu cat si pe numele sotului . Pt a inscrie cat mai multe persoane pentru ... (vezi toată discuția)
Ajutor- nu pot sa-mi iau bunul cumparat cu factura fiscala ContSters110560 ContSters110560 Buna ziua, La inceputul anului in curs am semnat un contract de vanzare-cumparare marfa cu un client, srl acestuia era nou infiintata si ... (vezi toată discuția)
Abuz de incredere giovi_mik giovi_mik acum un an ,am dat imprumut 600 de euro la o persoana pe incredere........si nici in ziua de azi nu am primit nimic si pe langa nici nu mai vorbeste cu ... (vezi toată discuția)