Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contract de muncă, pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contract de muncă, pensionare

BUNA,
MA NUMESC MARIA SUNT NASCUTA IN 17.09.1957,
VA ROG,CAND TREWBUIE SA IES LA PENSIE
Va puteti pensiona la limita de varsta dupa iulie 2018 , la varsta standard de pensionare de 60 ani si 10 luni daca aveti un stagiu minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare fiind de 30 ani si 10 luni.

Daca indepliniti conditia de stagiu de cotizare pentru pensie anticipata (peste 38 ani si 10 luni) sau pentru penise anticipata partiala (minim 30 ani si 10 lun), atunci va puteti depune oricand dosarul pentru o astfel de pensie.
Limita de varsta la 60 de ani si 10 luni, daca indepliniti conditia de stagiu minim de cotizare de 15 ani.
Pensie anticipata la 55 ani si 10 luni, daca indepliniti conditia de stagiu de 38 de ani si 10 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Pensie anticipata partiala la 55 ani si 10 luni, daca indepliniti conditia de stagiu complet de cotizare de 30 ani si 10 luni, fara stagiul asimilat.
Carp Mircea, utilizator