Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Buna seara!
As vrea sa stiu daca 1 an de concediu fara plata, in invatamant, este considerat intrerupere de activitate. Secretara scolii mi-a spus ca este considerat intrerupere si , de aceea, nu pot beneficia de sporul de fidelitate. Mentionez ca lucrez in invatamant din anul 1998, iar concediu fara plata am avut in anul scolar 2003-2004.
Stiam ca anul de concediu fara plata nu se ia in considerare la vechime, dar nu stiu daca intrerupe si vechimea pt. acordarea sporului de fidelitate.
Multumesc anticipat!
Da, poate fi considerat intrerupere de activitate intrucat pe aceasta perioada c.i.m. este suspendat, ceea ce inseamna suspendarea prestării muncii de către salariat şi a plăţii drepturilor de natură salarială de către angajator.
Trebuie vazut in contractul colectiv de munca in ce conditii se da acest spor de fidelitate si daca o astfel de intrerupere il afecteaza. In fond, tu nu ai plecat din invatamant...
De obicei la acordarea sporului de fidelitate calculul pentru acordarea % corespunzator are la baza vechimea neantrerupta in sistem.

Vedeti in CCM din invatamant o precizare expresa a acestei situatii.
Principial, CFS afecteaza sporul de fidelitate.
Intr-un CCM din invatamant am gasit o precizare si anume :

"Personalul didactic cu o vechime neîntreruptă în învăţământ de peste 10 ani beneficiază de un spor de stabilitate de 15% din salariul de bază "