Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In perioada de preaviz.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In perioada de preaviz.

Buna seara,
In perioada de preaviz data de angajator, pot cere concediu pentru cresterea copilului? Sotia nu lucreaza, eu indeplinesc conditiile. As mai dori sa stiu daca pot suspenda preavizul pana la nastere ( sunt bolnav real si pot obtine concediul medical) adica 2 luni si apoi sa cer sa imi cresc copilul?
Codul Muncii are urnmatoarele prevederi legale :

Art 73(3) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător, cu excepţia cazului prevăzut la art. 51 alin. (2).

Art. 50.Contractul individual de muncă se suspendă de drept în următoarele situaţii:
a) concediu de maternitate;
b) concediu pentru incapacitate temporară de muncă;
c) carantină;

Art. 51. (1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa salariatului, în următoarele situaţii:
a) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani;
b) concediu pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pentru afecţiuni intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani;
b) concediu paternal;
Angela D, Consultant resurse umane
CMedical suspenda preavizul conf.art. 73 alin 3 Codul muncii