Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare prenume persoana transgender
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare prenume persoana transgender

Buna ziua, sunt o persoana transgender male-to-female si doresc sa imi schimb prenumele legal din cel actual masculin romanesc, intr-unul feminin, sau unisex (utilizat si pentru femei si barbati) - Kayra - numele meu utilizat zi de zi si username in acest forum. Cum pot face acest lucru doar pe cale administrativa (fara schimbarea sexului in acte) avand in vedere ca am dovezi ca functionez in societate cu prenumele meu preferat (corespondente, cereri, email de lucru, fisa de pontaj, carduri de fidelitate, articole publicate in presa) ?

Am nevoie de aceasta schimbare a prenumelui in acte pentru a evita neplaceri in special la angajare (spre exemplu, in CV am trecut numele preferat cu initiala prenumelui legal si numele de familie legal).

Editat: mentionez ca am si diagnosticul standard de la psihiatru pentru asa-zisa "tulburare de identitate de gen", daca este necesar pentru schimbarea actelor...

Multumesc.
Gasiti informatii aici: [ link extern ]
Va multumesc pentru raspuns :)
Nu cred ca adev. de la psihiatru e de bun augur, ci mai degraba ar fii declaratia unor prieteni din care sa rezulte ca in societate sunteti cunoscuta cu un alt prenume, acela de****. Inclin spre a va gasi un prenume unisex. Altfel veti fi trimisa in a va fi recunoscut sexul, procedura care se poate face doar la instanta.
Justitiarul711, utilizator
Multumesc, Kayra este nume unisex turcesc, il folosesc de doi ani inclusiv in declaratii cu semnatura, corespondenta, carduri de fidelitate, pontajul firmei la care lucrez etc...