Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie de pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie de pensionare

Am primit azi o decizie de pensionare pe caz de boala, invaliditate gr 3 din data de 10.10.2017. Cu ce data fac incetarea contractului angajatului?Cu azi, data in care am luat la cunostinta?
Cu data de astazi se va face incetarea c.i.m.

Art.56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
.....
c) ..... la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;
.....