Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Amenințarea cu scăderea notei la purtare. E mai ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Amenințarea cu scăderea notei la purtare. E mai important prestigiul liceului decât viața unui elev?

Buna ziua, am si eu o intrebare destul de importanta avand in vedere faptul ca ne aflam in anul 2017 si traim intr-o tara care face parte din Uniunea Europeana.
Sora mea,a decis impreuna cu alte colege sa lipseasca de la o anumita ora pentru ca una din colegele sale de clasa a luat o supradoza de antidepresive si se simtea foarte rau.In momentul in care fata nu a mai rezistat sa stea la ora,sora mea si colegele au vrut sa o insoteasca acasa.Plecand de la ora,fata nu a vrut sa mearga acasa de teama mamei asa ca au mai stat ceva timp pe o banca pana cand aceasta s.a simtit tot mai rau asa ca celelalte colege au chemat ambulanta.
Dupa ce fetele au anuntat diriginta iar aceasta a plecat cu fata la spital in ambulanta,intoarsa la scoala,diriginta ameninta fetele cu scaderea notei la purtare pentru ca nu au stat la ora.
Intrebarea mea este: aceasta diriginta,are dreptul sa faca acest lucru? Daca aceste fete nu plecau cu fata si nu chemau ambulanta,aceasta putea sa moara pe o banca.Aceasta diriginta le-a spus elevelor ca prin faptul ca au chemat ambulanta au facut liceul de ras.Aceasta copila ia antidepresive pentru ca este abuzata la scoala de catre alti adolescenti iar pentru aceasta diriginta este mai importanta parerea altora despre liceu? Probabil,pentru ca este sotia directorului acelui liceu.
Dupa ce,intr-o zi de luni,elevi au cerut voie profesorilor sa plece si li s.a permis acest lucru,directoarea ii spune politistului ca elevi au chiulit si profesorii nu recunosc ca le.au dat voie sa plece.
Este posibil ca intr-o tara care ar trebui sa indeplineasca niste norme europene,elevii sa fie tratati asa? Sa fie mai important prestigiul liceului decat viata unui elev?
Imi doresc enorm sa vad si alte pareri.
Sora, împreună cu colegele nu "au salvat viaţa" colegei, ci din contră, au pus-o în mare pericol. Ele trebuiau să anunţe diriginta, sau s-o ducă la cabinetul medical, nu să o ia razna prin parcuri.
Nici cu diriginta nu mi-e ruşine, după felul cum a reacţionat. Nu cred că va lua vreo măsură, fiindcă o anchetă ar scoate în evidenţă alte deficienţe, reproşabile ei şi şcolii.
In baza a ce are de gand sa scada nota la purtare? Amenintati ca va ajunge cazul in presa daca face asta pentru ca este un abuz. Nu are voie sa scada cuiva nota la purtare ca a chemat ambulanta pentru un caz pe bune. Iar nota la purtare se scade in functie de numarul de absente nemotivate, nu poate fi scazuta pentru o singura absenta. Pe vremea mea se scadea (teoretic, nu prea s-a pus in practica) cate un punct din nota pentru fiecare 10 absente nemotivate. Cereti sa vedeti regulamentul intern al scolii.
hotumattua a scris:

Sora, împreună cu colegele nu "au salvat viaţa" colegei, ci din contră, au pus-o în mare pericol. Ele trebuiau să anunţe diriginta, sau s-o ducă la cabinetul medical, nu să o ia razna prin parcuri.
Nici cu diriginta nu mi-e ruşine, după felul cum a reacţionat. Nu cred că va lua vreo măsură, fiindcă o anchetă ar scoate în evidenţă alte deficienţe, reproşabile ei şi şcolii.

In primul rand,nu am spus ca au salvat viata fetei pentru ca nu se stie ce se putea intampla daca pleca singura.
In al doilea rand, cabinetul medical al scolii a fost prima lor obtiune insa era INCHIS pentru ca are program pana la ora 16 si cum era trecut de ora 16 nu era absolut nimeni acolo( probabil se gandesc ca nu mai are nevoie niciun elev de cabinetul medical dupa ora respectiva).Fata a insistat sa nu anunte diriginta (de teama ca ii va suna parintii) si a spus ca va merge acasa,urmand ca apoi sa refuze sa mearga acasa pentru ca ii era teama de parinti ca vor observa starea ei.Fata nu are o relatie buna cu acestia...
Asa ca fetele nu s.au dus la diriginta pentru ca au respectat dorinta ei,cine suntem noi sa luam decizii pentru altcineva?
In al treilea rand, diriginta nu are o relatie apropiata cu elevii si din acest motiv ei nu au curajul sa apeleze la ea si s-a vazut prin atitudinea si reactia pe care a avut-o la cele intamplate.
Consider ca dirigintele unei clase trebuie sa incerce sa discute cu elevii si sa le dea sfaturi.Aceasta diriginta nu s.a gandit nicio secunda la situatia fetei sau la faptul ca aceasta putea sa.si piarda viata (acum este internata) iar diriginta continua sa le reproseze elevilor faptul ca au "chiulit" si sa le spuna ca vor avea notele scazute la purtare.Nu ar trebui sa se intereseze ce s-a intamplat si cum sa o ajute?
Aproape toti elevii din liceu rad de ea si o numesc "drogatã" cand ea de fapt a luat antidepresive.Oare fata aceasta va mai putea sa se intoarca la scoala si sa suporte abuzurile celorlalti elevi?
Urac sa spun asta dar sunt sigura ca fata va avea mult de suferit cand se va intoarce la scoala si toti vor rade de ea...in cele din urma,neavand pe cineva care sa o sprijine si sa o ajute sa treaca peste,va lua o decizie gresita iar diriginta va incerca sa pastreze prestigiul liceului sau iubit.
ContSters444155, utilizator
JustWannaBreath a scris:
Asa ca fetele nu s.au dus la diriginta pentru ca au respectat dorinta ei,cine suntem noi sa luam decizii pentru altcineva?

Dar cand au chemat ambulanta, n-au luat o decizie pentru altcineva? Nu mai incercati sa le aparati, ideea e ca niste copii, atunci cand au probleme de genul asta, ar trebui sa se adreseze adultilor. Nu era numai diriginta la scoala, erau si alti profesori, directorul scolii, psihologul, secretara, femeia de serviciu, un paznic, oricine! Imposibil ca fetele sa nu aiba o profesoara preferata, in care au incredere, la care sa fi putut apela.

In fine, sper ca asta a fost o lectie pentru ele, acum stiu ce sa aleaga intre "gura lumii" si viata unui om. Cat despre absente, asta e, au riscat ca sa ajute o prietena. E un gest nobil. Nu stiu daca e cazul sa inceapa un razboi doar pentru ca n-o au la inima pe diriginta.
QED a scris:

JustWannaBreath a scris:
Asa ca fetele nu s.au dus la diriginta pentru ca au respectat dorinta ei,cine suntem noi sa luam decizii pentru altcineva?

Dar cand au chemat ambulanta, n-au luat o decizie pentru altcineva? Nu mai incercati sa le aparati, ideea e ca niste copii, atunci cand au probleme de genul asta, ar trebui sa se adreseze adultilor. Nu era numai diriginta la scoala, erau si alti profesori, directorul scolii, psihologul, secretara, femeia de serviciu, un paznic, oricine! Imposibil ca fetele sa nu aiba o profesoara preferata, in care au incredere, la care sa fi putut apela.

In fine, sper ca asta a fost o lectie pentru ele, acum stiu ce sa aleaga intre "gura lumii" si viata unui om. Cat despre absente, asta e, au riscat ca sa ajute o prietena. E un gest nobil. Nu stiu daca e cazul sa inceapa un razboi doar pentru ca n-o au la inima pe diriginta.