avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... poprire finantele locale
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

poprire finantele locale

se poate transfera titlul de proprietate catre o firma noua sau catre persoana fizica in cazul in care avem poprire pe cont de la finante si avem spatii inchiriate?
putem transfera catre o alta sc spatiile comerciale pe care le detinem pentru ca banii proveniti din inchirieri ( platiti prin conturi la care acum este poprirea ) sa nu se verse in conturile finantelor ?
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 23:31, 7 Octombrie 2009
Parerea mea e NU : efectul înfiinţării popririi este reprezentat de indisponibilizarea, în măsura necesară realizării creanţei creditorului popritor, a sumelor ori
bunurilor mobile incorporale datorate de terţ, astfel că orice plată pe care el o
face debitorului n-ar putea fi opusă creditorului, deci nu este liberatorie
pentru terţ, care va putea fi urmărit în continuare;

doar daca: !!! nu sunt supuse executării silite prin poprire:
- sumele care sunt destinate unei afectaţiuni speciale prevăzute
de lege şi asupra cărora debitorul este lipsit de dreptul de dispoziţie;
- sumele reprezentând credite nerambursabile sau finanţări
primite de la instituţii sau organizaţii internaţionale pentru derularea
unor programe ori proiecte;
- sumele necesare plăţii drepturilor salariale, dar nu mai mult de 6
luni de la data înfiinţării popririi.
impexreval a scris:
se poate transfera titlul de proprietate catre o firma noua sau catre persoana fizica in cazul in care avem poprire pe cont de la finante si avem spatii inchiriate?
putem transfera catre o alta sc spatiile comerciale pe care le detinem pentru ca banii proveniti din inchirieri ( platiti prin conturi la care acum este poprirea ) sa nu se verse in conturile finantelor ?

Buna ziua,
In masura in care Titlul executor prin care a fost instituita poprirea se refera numai la indisponibilizarea unor sume de bani (din caserie si/sau idn conturi bancare si/sau sume ce se incaseaza de la teriti) atunci opinia mea este ca DA, se poate instraina un bun imobil catre terti.
Cu mentiunea ca banii proveniti din transferul dreptului de proprietate asupra bunului imobil sunt supusi indisponibilizarii (popririi).
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Popriri din salar carasclaudiu carasclaudiu Buna ziua. Daca ptrintr-o sentinta judecatoreasca am de primit o suma (taieri de salarii ilegale) aferenta anului 2010, iar momentan am o poprire care a fost ... (vezi toată discuția)
Obligatie poprire LIVIU NISTEA LIVIU NISTEA Pe adeverinta unui salariat pentru obtinerea unui credit de la o banca, firma a taiat acel paragraf care prevedea angajamentul firmei de a retine bani din ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu girant jacqueline_k jacqueline_k Buna ziua! Vreau sa va intreb daca un executor judecatoresc poate cere societatii unde lucreaza salariatul infiintarea popririi pe 1/3 din veniturile sale ... (vezi toată discuția)