Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radar din spate, PV amendă. Ce șanse are o plângere ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radar din spate, PV amendă. Ce șanse are o plângere contravențională?

M a luat radarul din spate. O mașina de poliție oprită pe sensul meu de mers tocmai a pornit de pe loc și se deplasa in sens opus. După ce ne am petrecut a mai durat câteva minute și ma trezesc cu echipajul in spatele meu. Aveam vrea 80 kmh și am încetinit apoi pana la aproximativ 60. M a depășit și a mai mers 300 m apoi m a oprit. Nu avea girofar sau sirena pornite. As putea face ceva sa scap de amenda?
Admin, administrator
Dacă are înregistrarea video de la aparatul radar cat si toate hârtiile în regulă nu va dau șanse de câștig.
Gheorghe Florin a scris:

Dacă are înregistrarea video de la aparatul radar cat si toate hârtiile în regulă nu va dau șanse de câștig.

Dar ei de ce au mers cu viteza? Au voie?
Au mers cu viteza ca să vă ajungă si să vă oprească.
Da au voie.
Si daca nu au voie, nu i-a prins nimeni. Pe dv. insa v-au prins. Capra vecinului, daca e fericita sau trista, nu va ajuta sa scapati de amenda.
Daca doriti sa o contestati, trebuie sa petreceti cateva zile pe internet sau sa apelati la un avocat. Ambele pot fi mai scumpe decat amenda.
Poliția era cu o autoutilitara aflată în misiune!