avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Conducere fără permis și sub influența băuturilor ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Conducere fără permis și sub influența băuturilor alcoolice. Care ar putea fi pedeapsa?

Buna ziua , aseara am foat oprit pentru un control de rutina si am foat testat cu alcool testu rezultatul fiind 0,48 , am fost si mia luat si sange dar nu stiu valoarea.
De ce sunt acuzat si care ar fi pedeapsa ? Cand mai pot da de permis. Aveam programare la oras pe 29 decembrie , ma mai pot duce?
Ultima modificare: Joi, 26 Octombrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: Apetroaei danie , utilizator 14:08, 27 Decembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se vor face cercetari sub aspectul savarsirii infractiunilor de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului si conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
Sunt 2 infractiuni savarsite in concurs.
Examenul il puteti sustine, dar ulterior, daca in urma procesului veti fi condamnat, permisul se anuleaza.
Examen pentru un alt permis puteti sustine doar dupa ce intervine reabilitarea.
Dar in ce consta reabilitarea? o sa trebuiasca sa imi caut un avocat? se plateste amenda sau ore in folosul comunitati?
Si dupa ce perioada as putea da din nou daca se anuleaza? Exista vreo procedura sau un anumit termen de zile?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De exemplu, daca o sa fiti condamnat la o pedeapsa de 1 an inchisoare si suspendarea executarii sub supraveghere pe un termen stabilit intre 2-4 ani, daca nu ati savarsit nicio infractiune in termenul de supraveghere, reabilitarea de drept intervine dupa o perioada de minim 5 ani sau maxim 7 ani, in functie de cat este stabilit termenul de supraveghere.

Daca nu mai sustin examenul este posibil sa scap umpic mai usor?

Alte discuții în legătură

Refuz probe biologice, alcool la volan siniuc siniuc oprit in trafic de politia rutiera si suflat in etilotest 0.47 am refuzat probe bilogice inconstient de faptul ca de la 0.4 este obligatoriu citind codul rutir ... (vezi toată discuția)
Conducerea fara permis a unui atv neinmatriculat artenieana artenieana Buna seara ce se poate intampla daca te prinde politia in comuna cu un atv neinmatriculat si condus fara permis ? (vezi toată discuția)
Conducere fara permis sub influența bauturilor alcoolice Planetară Planetară Buna seara! Am cerut cheia mașinii unui prieten pentru a lua ceva din masina , fiind la un club , si mi a venit proasta idee sa dau o tura , ce se putea ... (vezi toată discuția)