Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sarcini in afara fisei postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sarcini in afara fisei postului

Am fost amenintata ca voi fi data afara disciplinar daca nu indeplinesc si alte sarcini in afara fisei postului.Mai exact sa inregistez facturi de clienti in contabilitate.Mentionez ca nu am timp sa indeplinesc sarcinile aflate in fisa postului.E corect?Si in baza carei legi si carui articol?Va rog raspuns urgent!
Ati primit vreo decizie in acest sens?
Nu.Eu asa cred ca ar tebui sa primesc.Si sa fiu sau nu de acord.ce se intampla daca nu sunt de acord?imi dau demisia?
Multumesc
Am fost amenintata verbal ca mi se va desface contractul de munca-indisciplinar.
Art. 40 C.mun
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
....

Angajatorul nu poate modifica atributiile prevazute in fisa postului de o maniera in care acestea sa nu mai corespunda functiei in care este incadrat salariatul ci unei alte functii sau meserii de acelasi nivel de pregatire sau de un nivel de pregatire inferior ori superior.

Puteti ataca in instanta decizia unilaterala de modificare a fisei postului.
Mulțumesc!