Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cate femei cer pensie alimentara?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cate femei cer pensie alimentara?

Are cineva o estimare macar? Cate dintre mamicile care nu mai sunt cu probabilul tata al copilului cer pensie de alimentare de la (poibilul) tata?!
tribulad, utilizator
Pensia de intretinere se acorda chiar daca nu exista o solicitare din partea creditorului obligatiei.

Pensia de intretinere poate fi stabilita de instanta de judecata, din oficiu, avand in vedere interesul superior al copilului.

De regula, exista un capat de cerere vizand executarea obligatiei de intretinere.

Arareori obligatia de intretinere este executata in natura, dupa divort.

Ok , in Statele Unite 62% dintre mamele care au custodia copilului nu cer pensie de intretinere.
Am vazut ca si in Rusia sau Moldova sunt multe femei care nu au cerut, nu stiu cum sa ceara, etc. Din cate am vorbit personal cu unele, ca 50-75% nu primesc nici un fel de ajutor de la fostul sot.

[ link extern ]

In Romania cam cate femei care au custodia copilului primesc acea pensie alimentara?
Recomandabil este să vă intereseze şi câţi "probabili tătici" la care locuiesc copiii şi care se ocupă cu creşterea acestora, cer pensie de intreţinere de la mămicile plecate să îngrijească bătrâni în afara ţării pentru a trimite bani familiei şi se trezesc cu sentinţă de obligare la pensie alimentară.
Nu stiu. in USA 15% din platitorii pensiei alimentare sunt femei.

Pensia de intretinere se acorda chiar daca nu exista o solicitare din partea creditorului obligatiei.

asta chiar nu am auzit`o :))