Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cate femei cer pensie alimentara?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cate femei cer pensie alimentara?

Are cineva o estimare macar? Cate dintre mamicile care nu mai sunt cu probabilul tata al copilului cer pensie de alimentare de la (poibilul) tata?!
tribulad, utilizator
Cititi ceva jurisprudenta si o sa auziti. Conform legii, parintele si sa vrea nu poate renunta la pensie, deoarece pensia nu e un drept al parintelui rezident, ci al copilului. Copilul a fost adus pe lume prin contributia ambilor parinti, prin urmare, tot prin contributia ambilor parinti trebuie sa creasca. Obligatia parintelui si dreptul copilului la intretinere nu su legatura cu unde i-a fost stabilit domiciliul.
proastasatului, utilizator
Chi nu are nimeni o statistica pt. Romania?
Ce statistica vreti ? Ce vreti sa stiti de fapt ? ca ati intrebat doua chestiuni diferite..
cate cer pensie, e una, cate au stabilt o pensie e alta, iar cate primesc...e alta mancare de peste.
Si de ce va ajuta sa stiti ?
gi-jane2, moderator
Doar curios. Militant pt. drepturile barbatilor, MGTOW for life!
Sunteti in campania de emancipare a sexului tare persecutat de cel slab? Aveti si o agenda a militarii?