avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cate femei cer pensie alimentara?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cate femei cer pensie alimentara?

Are cineva o estimare macar? Cate dintre mamicile care nu mai sunt cu probabilul tata al copilului cer pensie de alimentare de la (poibilul) tata?!
Ultima modificare: Miercuri, 25 Octombrie 2017
tribulad, utilizator
Cel mai recent răspuns: proastasatului , utilizator 21:16, 25 Octombrie 2017
Cititi ceva jurisprudenta si o sa auziti. Conform legii, parintele si sa vrea nu poate renunta la pensie, deoarece pensia nu e un drept al parintelui rezident, ci al copilului. Copilul a fost adus pe lume prin contributia ambilor parinti, prin urmare, tot prin contributia ambilor parinti trebuie sa creasca. Obligatia parintelui si dreptul copilului la intretinere nu su legatura cu unde i-a fost stabilit domiciliul.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Octombrie 2017
proastasatului, utilizator
Chi nu are nimeni o statistica pt. Romania?
Ce statistica vreti ? Ce vreti sa stiti de fapt ? ca ati intrebat doua chestiuni diferite..
cate cer pensie, e una, cate au stabilt o pensie e alta, iar cate primesc...e alta mancare de peste.
Si de ce va ajuta sa stiti ?
Ultima modificare: Joi, 26 Octombrie 2017
gi-jane2, moderator
Doar curios. Militant pt. drepturile barbatilor, MGTOW for life!
Sunteti in campania de emancipare a sexului tare persecutat de cel slab? Aveti si o agenda a militarii?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme de familie intre tineri victoria53 victoria53 Va rog daca cineva ma poate lamuri in anumite chestinuni legale.Doi tineri casatoriti care au un copil nu se inteleg de mult timp dar nu au divortat si stau in ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara raluca81 raluca81 Buna ziua ! Ce se intampla in cazul in care sotul meu plateste pensie alimentara copilului din prima casatorie , iar peste o luna urmeaza sa se nasca copilul ... (vezi toată discuția)
Bună ziua , am vă rog o întrebare : am divorțat în instanță ... Adeleee31 Adeleee31 Bună ziua , Am vă rog o întrebare : am divorțat în instanță , iar tatăl copilului refuză să îi trimită pensia de întreținere : a zis ca i a ... (vezi toată discuția)