Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Despre decizii de impunere
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Despre decizii de impunere

Conform prevederilor Codului de procedura fiscala, respectiv OG 92/2003, valabil pana in 2015 majorarile de intarziere pentru neachitarea la termen a obigatiilor fiscale sunt in cuantum de 2%. (Aceeasi prevedere se afla sin in Lg 207/2015 Codul de procedura fiscala in vigoare doar ca majorarile sunt in cuantum de 1%)
INTREBARE: In cazul obligatiilor fiscale datorate bugetelor locale, unde Legea defineste clar ca " se datoreaza majorari de intarziere in cuantum de" este necesar sau obligatoriu emiterea de decizii referitoare la obligatiile fiscale accesorii reprezentand dobanzi, penalitati sau majorari???
george-neagu, moderator