Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Spatiul comun
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Spatiul comun

Buna seara....am primit de la asociatie o hartie in care mi se precizează ca trebuie sa platesc o chirie lunara pe un spatiu comun ..problema este ca nu doar la etajul meu exista acest spatiu ci la fiecare etaj ,numai eu am primit aceasta notificare desi sunt vecini care si au permis sa si construiască pe scara blocului.Este legal ?
Pe dv va intereseaza situatia celorlalti locatari sau sunteti interesat sa va solutionati problema dv?
Conform dispozitii in vigoare proprietarul nu are dreptul sa modifice aspectul si destinatia partii comune de imobil fara acordul asociatiei de proprietari
Tot dispozitia in vigoare prevede ca proprietarul poate utiliza exclusiv parte din partea comuna de imobil in baza unui contract de inchiriere