avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca fara contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca fara contract

Sunt administrator si unic asociat la o firma .
Din august sunt si pensionara limita de varsta.
Doresc sa stiu daca pot lucra in cadrul firmei fara contract de munca.la punctele de lucru ale societatii
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:49, 28 Octombrie 2017
ibolya56 a scris:

Sunt administrator si unic asociat la o firma .
Din august sunt si pensionara limita de varsta.
Doresc sa stiu daca pot lucra in cadrul firmei fara contract de munca.la punctele de lucru ale societatii

inteleg ideea ,adica sa lucrati la propria firma fara contract ; acum, depinde si de obiectul de activitate, la ce pericole sunteti expusa ; daca vi se intampla ceva, dumneavoastar veti raspunde pentru raul pe care vi l-ati facut si nici Nu aveti dreptul sa intrati la lucru fara protectia muncii, etc ; daca insa ajutati vreo vanzatoare sa puna pantofii in vitrina, puteti spune ca ati fost doar in trecere ; din umilul meu punct de vedere ,eu NU as face acest lucru....m-as duce in vizita, as coordona, dar cam atat; poate sunt si alte forme de colaborare, ziler, etc , fara contract atunci sau contract atipic, dar tot va trebui sa va raportati cu darile la salariul min pe economie....
Nu este obligatoriu sa fiti angajat in firma daca sunteti asociat unic si administrator.
Doresc sa stiu daca pot sa lucrezi efectiv ca vanzatoare la punctele de lucru ale societatii fara contract de munca fiind deja pensionara limita de varsta.
ibolya56 a scris:
merg doar pe logica si intreb : nu vreti sa va faceti contract ca sa nu platiti dari la stat ? mai lucreaza si alte vanzatoare in acele puncte sau doar dumneavostra ? ca e interpretabil ...pot lucreze vanzatoare si dumneavoastra le puteti"ajuta", dar eu nu m-as expune ... , mi-as face un contract cu salar minim pe economie si as renunta la o angajata .
daca sunteti pensionara la limita de varsta aveti dreptul sa va faceti contract de munca, luati si pensia, si salarul pe care vi-l dati cat vreti si platiti ptr minim , asa cred eu....

Doresc sa stiu daca pot sa lucrezi efectiv ca vanzatoare la punctele de lucru ale societatii fara contract de munca fiind deja pensionara limita de varsta.

ibolya56 a scris:

Doresc sa stiu daca pot sa lucrezi efectiv ca vanzatoare la punctele de lucru ale societatii fara contract de munca fiind deja pensionara limita de varsta.


Numai în calitate de administrator sau asociat puteți desfășura o activitate fără contract individual de muncă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este contractul de munca obligatoriu? nelis51 nelis51 Sunt pensionara la limita de varsta si in acelasi timp asociat unic si administrator la o societate comerciala si am aflat din anumite surse ca nu ar fi ... (vezi toată discuția)
Obligativitate angajare asociat/administrator la firma proprie bocai bocai Sunt asociat si administrator al firmei proprii, cu activitate de comert cu amanuntul produse alimentare. Pot sa prestez activitatea de vanzator fara sa fiu ... (vezi toată discuția)
Asociatie de proprietari nu poate plati angajatii ana7 ana7 1. Salariile angajatilor asoc. de proprietari variaza intre 100 si 250 RON. Platim impozite la suma reala sau suntem obligati sa platim impozit la salariul ... (vezi toată discuția)