Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Căsătorie cu un strain
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Căsătorie cu un strain

Buna dacă vreau sa ma căsătoresc cu un strain( pakistanez) ce acte are nevoie... dacă le traduce din urdu in engleză in țara lui și dacă poate cere la ambasada României in Pakistan Documentul eliberat ori autentificat de misiunile diplomatice sau oficiile consulare acreditate în România, pentru viitorul soţ, cetăţean străin, din care să rezulte că îndeplineşte condiţiile de fond cerute de legea sa naţională şi nu există impedimente pentru încheierea căsătoriei în România,
Trebuie să le obțină de la autoritățile pakistaneze, ai noștri eliberează doar pentru cetățenii români, și trebuie supralegalizate.
Și certificatul de naștere trebuie supralegalizat. Nu cred că trebuie întâi tradus, părerea mea e că supralegalizarea ar trebui făcută pe original.

Aveți aici procedura supralegalizării actelor pakistaneze:
[ link extern ]
Ares-3 a scris:

Trebuie să le obțină de la autoritățile pakistaneze, ai noștri eliberează doar pentru cetățenii români, și trebuie supralegalizate.
Și certificatul de naștere trebuie supralegalizat. Nu cred că trebuie întâi tradus, părerea mea e că supralegalizarea ar trebui făcută pe original.

Aveți aici procedura supralegalizării actelor pakistaneze:
[ link extern ]

Hanna15, utilizator
Ares-3 a scris:

Trebuie să le obțină de la autoritățile pakistaneze, ai noștri eliberează doar pentru cetățenii români, și trebuie supralegalizate.
Și certificatul de naștere trebuie supralegalizat. Nu cred că trebuie întâi tradus, părerea mea e că supralegalizarea ar trebui făcută pe original.

Aveți aici procedura supralegalizării actelor pakistaneze:
[ link extern ]

Ce acte trebuie supralegalizate??? Mai trebuie mers si in țara undeva cu ele??? Sau cu ele se merge la primărie???
Eu stiu ca actele din Pakistan se supralegalizeaza-sunt 3 stampile care se aplica pe certif. de nastere si pe adev. de cutuma-MAE Pakistan-Ambasada Pakistan din Romnia-MAE Romania. Are nevoie de pasaport cu viza, certif. de nastere supralegalizat, adev. de cutuma eliberata de ambasada/consulat, adev. medicala. Traducerile le veti face aici in Romania si le veti legaliza la un notar roman.
Justitiarul711, utilizator