avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Căsătorie cu un strain
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Căsătorie cu un strain

Buna dacă vreau sa ma căsătoresc cu un strain( pakistanez) ce acte are nevoie... dacă le traduce din urdu in engleză in țara lui și dacă poate cere la ambasada României in Pakistan Documentul eliberat ori autentificat de misiunile diplomatice sau oficiile consulare acreditate în România, pentru viitorul soţ, cetăţean străin, din care să rezulte că îndeplineşte condiţiile de fond cerute de legea sa naţională şi nu există impedimente pentru încheierea căsătoriei în România,
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 13:41, 31 Octombrie 2017
Trebuie să le obțină de la autoritățile pakistaneze, ai noștri eliberează doar pentru cetățenii români, și trebuie supralegalizate.
Și certificatul de naștere trebuie supralegalizat. Nu cred că trebuie întâi tradus, părerea mea e că supralegalizarea ar trebui făcută pe original.

Aveți aici procedura supralegalizării actelor pakistaneze:
[ link extern ]
Ares-3 a scris:

Trebuie să le obțină de la autoritățile pakistaneze, ai noștri eliberează doar pentru cetățenii români, și trebuie supralegalizate.
Și certificatul de naștere trebuie supralegalizat. Nu cred că trebuie întâi tradus, părerea mea e că supralegalizarea ar trebui făcută pe original.

Aveți aici procedura supralegalizării actelor pakistaneze:
[ link extern ]

Ultima modificare: Duminică, 29 Octombrie 2017
Hanna15, utilizator
Ares-3 a scris:

Trebuie să le obțină de la autoritățile pakistaneze, ai noștri eliberează doar pentru cetățenii români, și trebuie supralegalizate.
Și certificatul de naștere trebuie supralegalizat. Nu cred că trebuie întâi tradus, părerea mea e că supralegalizarea ar trebui făcută pe original.

Aveți aici procedura supralegalizării actelor pakistaneze:
[ link extern ]

Ce acte trebuie supralegalizate??? Mai trebuie mers si in țara undeva cu ele??? Sau cu ele se merge la primărie???
Eu stiu ca actele din Pakistan se supralegalizeaza-sunt 3 stampile care se aplica pe certif. de nastere si pe adev. de cutuma-MAE Pakistan-Ambasada Pakistan din Romnia-MAE Romania. Are nevoie de pasaport cu viza, certif. de nastere supralegalizat, adev. de cutuma eliberata de ambasada/consulat, adev. medicala. Traducerile le veti face aici in Romania si le veti legaliza la un notar roman.
Ultima modificare: Luni, 30 Octombrie 2017
Justitiarul711, utilizator

Alte discuții în legătură

Acte necesare pentru casatoria cu un cetatean strain Madalinka Madalinka Buna ziua, Doresc sa stiu pe ce documente se aplica cele 3 stampile in vederea casatoriei cu un cetatean din Republica Kirghiztan (tara nu este memebra a ... (vezi toată discuția)
Casatoria cu cetatean marocan Laura1182 Laura1182 Buna ziua, Sunt romanca,locuiesc in spania si doresc sa ma casatoresc cu un ceatean marocan care si dansul are permis de rezidenta permanent CE,pe teritoriul ... (vezi toată discuția)
Supralegalizarea actelor oficiale strãine pentru a fi folosite în românia anymor anymor Ma poate ajuta cineva? Cum poate prietenul meu supralegaliza un certificat de nastere pt a fi folosit in Romania in vederea casatoriei? Precizez ca el este din ... (vezi toată discuția)