Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Întrebare.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Întrebare.

Persoana căreia i s a făcut sesizare si este chemata mâine la Itm Constata, pt ca au găsit o fara actele necesare, nu este interesata sa își rezolve problemele ci sa afle ia mâine cine i a făcut reclamația, crezând ca mâine la sediu cei de la ITM ii vor spun cine a făcut asta ,pt ca va pune ia aceasta întrebare.
Nu i se va spune asa ceva de catre ITM.

Potrivit art.18 lit.c din Legea 108/1999, inspectorii de munca sunt obligati sa pastreze confidentialitatea asupra identitatii persoanei care semnaleaza nerespectarea prevederilor legale in domeniul reglementat de prezenta lege si sa nu dezvaluie angajatorului, prepusilor sai sau altor persoane faptul ca efectueaza controlul ca urmare a unei sesizari.
Mulțumesc pt răspunsuri.