Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA plata CASS
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA plata CASS

Am detinut PFA in perioada 2010-2016 avand contract de prestari servicii cu o unitate bancara, cod CAEN 8299, fiindu-mi retinut un procent de 10% la sursa.
Va rog sa imi spuneti care este baza de calcul a CASS? Venitul brut sau venitul net?
Ca PFA ar trebui venitul net dupa cum s-a calculat impozitul. Venitul brut minus cheltuielile deductibile pentru functionarea PFA.
De ce ANAF calculeaza CASS la venitul brut in acest caz daca potrivit art.296''21 alin 1 lit. C am statutul de PFA?
La acelasi art.296"21 lit. f este vorba de persoane si nu de PFA.
Mentionez faptul ca sunt pensionar pentru limita de varsta, in speta fiind vorba de perioada 2012-2016.
sorin_1, utilizator