avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA plata CASS
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA plata CASS

Am detinut PFA in perioada 2010-2016 avand contract de prestari servicii cu o unitate bancara, cod CAEN 8299, fiindu-mi retinut un procent de 10% la sursa.
Va rog sa imi spuneti care este baza de calcul a CASS? Venitul brut sau venitul net?
Ca PFA ar trebui venitul net dupa cum s-a calculat impozitul. Venitul brut minus cheltuielile deductibile pentru functionarea PFA.
De ce ANAF calculeaza CASS la venitul brut in acest caz daca potrivit art.296''21 alin 1 lit. C am statutul de PFA?
La acelasi art.296"21 lit. f este vorba de persoane si nu de PFA.
Mentionez faptul ca sunt pensionar pentru limita de varsta, in speta fiind vorba de perioada 2012-2016.
Ultima modificare: Joi, 2 Noiembrie 2017
sorin_1, utilizator

Alte discuții în legătură

Plata cas în cazul unui pensionar cu pfa Claudiu000 Claudiu000 Bună ziua. Am niște nelămuriri legate de plata CAS-ului și m-aș bucura dacă m-ați putea ajuta cu unele clarificări. Cât ar trebui să ... (vezi toată discuția)
Pensionar gr.3 cu pfa plata cass jonastibi jonastibi Buna! Stiu ca a mai fost discutata tema dar............... Sunt pensionar de invaliditate gr. 3 din 2013 si am PFA.(apicultura ) din 2011 Intrebarea ar fi: ... (vezi toată discuția)
Asigurari de sanatate platite de pfa marianroventa marianroventa O persoana,pensionar ptr.limita de virsta,care efectueaza expertize judiciare in calitate de PFA va plati asigurari de sanatate chiar daca sumele incasate pe ... (vezi toată discuția)