Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcoolemie de 0 41
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcoolemie de 0 41

Pe data de 12 10 am fost prins la volan de către organele poliției cu o alcoolemie de 0 41 e posibil sa fie mai mult de 0 80 în sînge?
george-neagu, moderator
Este posibil, depinde de perioada in care ati consumat, cat ati consumat, timpul dintre depistare si prelevare etc.
Sunteti la limita.
De obicei e la proba de sange e cam dublul etilotestului..
Daca erati in scadere, s-ar putea sa iesiti sub 0,80.
Bună domnu avocat am primit rezultatul alcoolemie prima probă 0.80.fix a doua probă 0.70.fix ce mise poate face. am fost la tribunal și am cerut explicații despre dosarul meu le-am explicat problema și mi-au spus că dosarul e la parchet m-am dus acolo și mi-au spus că nu mai e nimeni acolo pîna pe 04 11 2017 dar mi-au recomandat să vorbesc cu un procuror face trebuie sa vorbesc e posibil să-mi fie anulat permisul
domnu aș avea o rugăminte dacă se poate în data de 12 10 2017 am fost prins de către organele poliției cu o alcoolemie de 0,41 în urma căruia misa întocmit un dosar penal; după cum v-am scris rezultatul alcoolemie de la iML find contravenție misa dat o dovada fără drept de conducere dar dacă fapt mea constituie contravenție pot obține o alta dovadă cu drept de conducere un răspuns vă rog frumos

Este posibil, depinde de perioada in care ati consumat, cat ati consumat, timpul dintre depistare si prelevare etc.

Puteti solicita o expertiza medico-legala, in vederea determinarii alcoolemiei.