Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program de noapte

Buna dimineata! Daca lucrez program de 8 ore numai de noapte fara nici-un liber ce drepturi am?Ce salariu ar trebui sa primesc? Ce pot face pentru a primii ce trebuie?multumesc
Buna ziua,
Va trebui sa primiti un spor de 25% pt orele efectuate in timpul noptii, adica in intervalul de timp 22.00 - 6.00.
Dpdv legal, dvs nu trebuie sa faceti nimic. E obligatia angajatorului sa va acorde acest spor, neacordarea lui fiind contraventie. Puteti sa-l informati asupra acestui aspect.
In codul muncii nu este prevăzută obligativitatea acordării sporului de noapte.

Art. 126 C.mun.
Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

Asadar, legiuitorul a lasat la aprecierea partilor contractului individual de munca optiunea intre reducerea programului de lucru cu o ora, dar cu mentinerea salariului, si mentinerea programului normal de lucru dar cu acordarea unui spor la salariu.