Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale restrictii pentru cod caen 8514?!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

restrictii pentru cod caen 8514?!

Buna ziua,

Am vazut ca au mai fost discuti pe acest cod mai demult dar nu clare.
As vrea sa deschid o societate cu acest cod ca si baza si pe langa sa mai comercializez si produse naturiste si suplimente alimentare.
Imi permite acest cod sa mai am si altele ptr activitatea firmei? si daca da care este cel care ma lasa sa comercializez produse naturiste care nu sunt medicamente sa fiu incadrat ca si farmacie?

Multumesc,
Dvs va inchipuiti ca stie cineva codul caen pe dinafara?

Si eventual sa mai si ghiceasca ce cifra ati gresit? Ia mai verificati odata codul pe care l-ati dat.
8514 - alte activitati referitoare la sanatatea umana

revin cu intrebarea poate altfel formulata.
sunt medic si doresc sa deschid un centru de sanatate:
medicina generala, pediatrie, psihiatrie, reumatologie,
psihologie, logopedie,
masaj terapeutic, reflexoterapie
testare cu aparat de biorezonanta (intra la 8541 am inteles)
activitate MLM - gen avon cu recomandare de produse naturiste
magazin naturist - suplimente alimentare, ceaiuri, etc
intrebarea era ce coduri caen pot fi puse astfel incat sa nu se incurce intre ele (unele fiind cu domeniu unic). si daca codurile de medicina sunt compatibile cu codurile de vanzare cu amanuntul (pt suplimente alimentare)

multumesc anticipat.
1. Nu cred ca va uitati in codul care trebuie (caen rev 2 ) - Ordin 337/2007 (intrat in vigoare la 01.01.2008) privind actualizarea Clasificarii activitatilor din economia nationala

8690 - Alte activitati referitoare la sanatatea umana

2. Asa de dimineata (pe nemancate :) stiu ca este prevazuta conditia obiectului unic pentru
8621 - Activitati de asistenta medicala generala
8622 - Activittati de asistenta medicala specializata;
8623 - Activitati de asistenta stomatologica

(si asta pentru ca sunt scrise printr-un ghid orientativ publicat pe site-ul ONRC pe care m-am uitat intamplator ...alaltaieri)

Mai departe, nasul imi spune :) ca intr-o unitate sanitara nu pot sa vand si ...articole pentru inmormantare :) dar avocatul nu se poate baza pe nas, ci pe studiul unor ordine (fara numar, fara numar...) si a altor acte normative din domeniul sanitar. Gasiti pe cineva care sa faca asta si sa va scrie o ..."reteta" documentata.
Apropo: in viata mea (si a altora care fac parte din viata mea) am intalnit/am un singur medic care a cerut timp sa mai citeasca ceva inainte de a raspunde la o intrebare (restul erau ...specialisti, evident).
romascanu, moderator