Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Inselatoria ANAF mana in mana cu Casa de sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Inselatoria ANAF mana in mana cu Casa de sanatate

Sunt PFA din august 2010. Toate darile le-am platit intotdeauna la zi.
Din 2012 pana astazi, fisa de contributii la sanatate nu a fost reglata. Eu am platit in avans in fiecare luna.
In 2013 am inceput seria de plangeri la ANAF.
In februarie 2014 am depus prima cerere scrisa de reglare care s-a continuat cu inca patru reveniri si trei audiente pana in 2017.
In aprilie 2017 am obtinut returnarea a o treime din ceea ce platisem fara fisa reglata in ciuda cererilor mele, Asa se face ca am platit in avans si in plus la sfatul inspectorului care a insistat ca nereglarea fisei nu ma absolva de datoria trimestriala/anuala.
Venitul net din deciziile de impunere si platile CASS documentate de banca si de trezorerie arata ca ANAF si Casa de sanatate imi datoreaza 2.100 lei.
Astazi, 6 nov 2017, am primit decizia de contributii CASS pentru 2012 si constat ca SUNT DATOARE, Motivul: 2010 si 2011 sunt ani prescrisi de la restituirea datoriei statului catre contribuabil - adica EXACT CEEA CE ANAF SI CASS AU URMARIT PRIN NEREGLAREA FISELOR! Totusi, la data la care am initiat plangerile scrise, nici anul 2010 NU ERA PRESCRIS !
Mi-ati putea spune unde ma pot adresa pentru a nu fi datoare si pentru a-mi recupera banii pe care am fost obligata sa ii platesc in plu?
Stiu ca nu sunt singura in aceasta situatie. Este posibila o grupare a petentilor intr-o actiune comuna? Avocatul poporului ma poate ajuta?
Va multumesc!
Contestați decizia și invocați prescripția. Dacă au fost cauze de întrerupere, de la acea data s-au reluat cei 5 ani,termenul de prescripție.
Va multumesc foarte mult !
Cand spuneti "invocati prescriptia" inseamna sa contest decizia in baza faptului ca
termenul de prescriptie a datoriei statului pentru anii 2010-2011 trebuie RELUAT de la data reinceperii reglarii fiselor de catre ANAF?
Va multumesc!
De exemplu un act de executare sau o alta înștiințare comunicata legal, cu semnatura,nu prin afișare, întrerupe prescripția.
AHAA!! Multumesc foarte foarte mult!! Perfect!