Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum.pot beneficia de concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum.pot beneficia de concediu prenatal

Sunt absolventa de facultate in luna iulie a anului curent ,in luna iulie m am angajat si in prezent sunt insarcinata in 4luni.Mentionez ca am terminat fac la zi ,buget. Cate zile si cum pot beneficia de concediu prenatal si de concediu ptr cresterea copilului pana la 2ani? Va multumesc!
Puteti beneficia, avand in vedere ca din iulie sunteti angajata, de intreg concediu de maternitate cu o durata de 126 de zile (pre si postnatal)

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului , singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

OUG nr.111/2010:
Art. 2

(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.
......
karimi a scris:

Cornel Vasile a scris:

Puteti beneficia, avand in vedere ca din iulie sunteti angajata, de intreg concediu de maternitate cu o durata de 126 de zile (pre si postnatal)

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului , singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

OUG nr.111/2010:
Art. 2

(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.
......

Mentionez ca nu am obtinut venituri in ultimii 2ani anterior datei nasterii copilului, nu am realizat cel putin 12 luni venituri.Am fost studenta si dupa terminarea facultatii m am angajat.In momentul nasterii copilului nu am cel putin 12luni venituri.
Care este data prezumata a nasterii si ce statut ati avut in ultimii doi ani anteriori acestei date ? (de exemplu, angajata de la ... pana la ...., studenta la zi de la ... pana la ..... etc.)
Cornel Vasile a scris:

Care este data prezumata a nasterii si ce statut ati avut in ultimii doi ani anteriori acestei date ? (de exemplu, angajata de la ... pana la ...., studenta la zi de la ... pana la ..... etc.)

In ultimii 3ani am avut statutul de studenta la zi,in prezent sunt la master .Mentionez ca am 23 ani
karimi, utilizator
Si data prezumata a nasterii ?