avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit chirii 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit chirii 2018

Buna ziua!
As dori sa va intreb ce impozite voi plati din 2018 dupa chirii? Sunt salariat si am si venituri din chirii.
Cel mai recent răspuns: Srb , utilizator 11:36, 25 Mai 2018
Incepand cu 1 ianuarie 2018 o persoana salariata care obtine si venituri din chirii nu va mai datora CASS pentru veniturile din chirii, datorand doar impozit pe venit de 10%.
Multumesc pentru raspuns
Buna ziua.
Va rog, puteti clarifica si aceeasi situatie in cazul pensionarilor? (pensie + venituri din chirii). Multumesc frumos.
10 % din 60% ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Ianuarie 2018
guest01, utilizator
Buna ziua! In ceea ce priveste CASS din chirii, acesta se plateste si in 2018 daca trebuie sa depui D600. Pensie nu se platea nici inainte..

Ca salariat, care are si venituri din chirii si trebuie sa depun formular 600 (am depasit plafonul in 2017), trebuie sa platesc si CAS(pensie?).

Daca in 2017 pentru chirii se platea impozit 16%, cass 5.5 %, acum , in 2018, pentru ca am depasit plafonul, trebuie sa depun D600 si atunci ce am de plata ? Completez in formular doar pentru CASS? si platesc impozit 10% conform D220?

Nu inteleg daca se retine si pensia.. daca sunt deja salariata,,

Mutumesc!

Ultima modificare: Miercuri, 17 Ianuarie 2018
77andreea, utilizator

Alte discuții în legătură

Trebuie să plătesc cas si cass 00Monica42 00Monica42 Sunt angajat la o firma de unde iau salariul si care imi plătește contribuțiile sociale . Am un apartament inchiriat, pe tot anul 2018,cu contract si o ... (vezi toată discuția)
Venituri din mai multe surse Rdee Rdee Daca obtin venituri din dividende ce depasesc 24960 platesc CASS in valoare de 2496 lei/an dar mai obtin si venituri din chirii in valoare de 19740 deci as ... (vezi toată discuția)
Pensie si sanatate 2018 marin05 marin05 Buna ziua, daca o PFA la norma de venit, a avut in 2017 norma de venit in valoare de 15 000 lei, in 2018 este obligata la plata pensiei si sanatatii? Multumesc! (vezi toată discuția)