Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit chirii 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit chirii 2018

Buna ziua!
As dori sa va intreb ce impozite voi plati din 2018 dupa chirii? Sunt salariat si am si venituri din chirii.
Incepand cu 1 ianuarie 2018 o persoana salariata care obtine si venituri din chirii nu va mai datora CASS pentru veniturile din chirii, datorand doar impozit pe venit de 10%.
Multumesc pentru raspuns
Buna ziua.
Va rog, puteti clarifica si aceeasi situatie in cazul pensionarilor? (pensie + venituri din chirii). Multumesc frumos.
10 % din 60% ?
guest01, utilizator
Buna ziua! In ceea ce priveste CASS din chirii, acesta se plateste si in 2018 daca trebuie sa depui D600. Pensie nu se platea nici inainte..

Ca salariat, care are si venituri din chirii si trebuie sa depun formular 600 (am depasit plafonul in 2017), trebuie sa platesc si CAS(pensie?).

Daca in 2017 pentru chirii se platea impozit 16%, cass 5.5 %, acum , in 2018, pentru ca am depasit plafonul, trebuie sa depun D600 si atunci ce am de plata ? Completez in formular doar pentru CASS? si platesc impozit 10% conform D220?

Nu inteleg daca se retine si pensia.. daca sunt deja salariata,,

Mutumesc!

77andreea, utilizator