Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire Pf. VS. Poprire Pj
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire Pf. VS. Poprire Pj

Buna ziua!
As vrea sa stiu daca o poprire pusa unei persoane fizice(retinere salariala in urma unei hotarari judecatoresti) ar afecta aceea persoana fizica in cazul in care aceasta ar fi si unic asociat al unui Srl.
Mai exact as vrea sa stiu daca as infiinta o societate comerciala in forma unui Srl si as fi unic asociat daca poprirea pe care o am mi-ar crea probleme si in firma.Cont blocat,etc...?
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc si va doresc o zi buna in continuare!
Buna seara!
Persoana juridica este diferita de persoana fizica, in special in cazul Societatii cu Raspundere Limitata (SRL), astfel, daca poprirea are loc pe conturile societatii din cauza unor datorii neplatite, contul persoanei fizice (administrator/asociat/actionar) nu este afectat, fiind diferit si neavand legatura.
Se aplica si invers. Poprirea conturilor personale ale administratorului/asociatului/actionarului unei firme nu afecteaza cu absolut nimic societatea SRL (sau SRLAU, societate cu raspundere limitata si asociat unic)
Multumesc foarte mult pentru lamurire.
O seara buna!