Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bună ziua vă rog să-mi spuneti dacă este bine să ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Bună ziua vă rog să-mi spuneti dacă este bine să fac Apel la sentința dată. Si dupa cît timp am voie să dau pentru rebobindire. Menționez faptul că am avut permisul din anul 1996 B.C.E si n-am avut nici o abatere pînă in prezent.

Ora estimata: 08:30
Complet: P 11 NCPP
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: Condamnă pe inculpatul (.......) la pedeapsa de 8(opt) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de „conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe” prev. şi ped. de art. 336 alin.1 Cod penal cu aplicarea dispoziţiilor art. 396 alin. 10 Cod procedură penală. În baza art. 66 alin.1 lit.a,b Cod penal interzice inculpatului ca pedeapsă complementară exercitarea drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, pe o perioadă de 1 an. În baza art. 65 alin.1 Cod penal raportat la art. 66 alin. 1 lit.a,b Cod penal interzice inculpatului ca pedeapsă accesorie exercitarea drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat. În baza art. 91 Cod penal dispune suspendarea executării pedepsei închisorii aplicate sub supraveghere, pe durata unui termen de supraveghere de 2(doi) ani, calculat conform art. 92 Cod penal, dispoziţie faţă de care pedeapsa accesorie stabilită prin prezenta sentinţă penală, anterior indicată, urmează a deveni executabilă doar în ipoteza revocării suspendării sub supraveghere şi a executării pedepsei principale a închisorii în regim de detenţie. În temeiul art. 93 alin. 1 Cod penal, stabileşte că, pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) -să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Iaşi, la datele fixate de acesta; b) -să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) -să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) -să comunice schimbarea locului de muncă; e) -să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă; În temeiul art. 93 alin. 2 Cod penal impune inculpatului obligaţia de a frecventa unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate. În temeiul art. 93 alin. 3 Cod penal, dispune ca inculpatul să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 de zile, fie în cadrul Primăriei comunei Bârnova, judeţul Iaşi, fie în cadrul Cantinei de Ajutor Social Iaşi, instituţie ce va fi stabilită de către consilierul de probaţiune ca urmare a evaluării efectuate conform art. 51 alin. 1 din Legea nr. 253/2013, afară de cazul în care, din cauza stării de sănătate nu poate presta această muncă. Potrivit art. 91 alin. 4 Cod penal, atenţionează inculpatul asupra dispoziţiilor art. 96 Cod penal privind revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere şi executarea pedepsei în regim de detenţie în cazul nerespectării, cu rea-credinţă, pe parcursul termenului de supraveghere, a măsurilor de supraveghere sau a obligaţiilor impuse prin prezenta sentinţă penală sau în cazul săvârşirii unei noi infracţiuni pe parcursul termenului de supraveghere. În baza disp.art. 398 şi art. 274 alin. alin.1 Cod procedură penală obligă inculpatul la plata sumei de 470 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de către stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 09.11.2017.
Document: Hotarâre 2888/2017 09.11.2017
Permisul poate fi redobandit in termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii.

Daca apreciati ca se poate dispune amanarea aplicarii pedepsei ( art.81 din CODUL PENAL ), contestati hotararea cu apel.( permisul nu este anulat, ci se dispune suspendarea dreptului de a conduce pe drumurile publice 90 zile ).

Succes.

Vă mulțumesc pentru răspuns.Va rog să-mi spuneti m-ai detaliat.Dacă fac Apel ce se întîmplă pot recupera permisul fără să mi-l anuleze... Cît timp durează pînă la soluționarea..Va mulțumesc.