Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie de impunere pe anul 2012 pt CASS pentru o ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie de impunere pe anul 2012 pt CASS pentru o suma incorecta

Buna seara.Va rog sa ma ajutati cu o solutie la urmatoarea problema.
Sunt agent de asigurari persoana fizica, inregistrata la ANAF. Anul acesta am primit in luna august o decizie de impunere pentru plata contributiilor sociale pe anul 2012. Problema este ca in aceasta decizie ei au trecut veniturile mele duble. Adica in loc de 10 lei cat am castigat, in mod real, trecuti pe adeverinta de venit depusa la ei, acum imi imputa sa platesc contributiile sociale dupa 20 de ron. Sumele le-am dat doar pt exemplu, nu atat am castigat.Am depus contestatie, in termen, dupa 4 drumuri la ANAF . Mi s-a spus ca si ei in termen de 30 de zile o sa ne dea un raspuns. Pentru ca suntem foarte multi in situatia asta, nu doar eu. Am fost si m-am mai interesat, mi s-a spus ca au trimis contestatiile-foarte multe-la Regiune si ca va dura mai mult de 30 de zile sa primesc un raspuns. Azi de dimineata, in ziua 54 de la depunerea contestatiei, am fost din nou sa ma interesez si mi-au comunicat ca nu au un raspuns inca si ca ma anunta ei cand vor avea unul. Si cand ajung acasa, in cutia postala ma astepta frumusel o somatie de plata tocmai pentru aceasta suma scoasa din burta de sistemul informatic al ANAF-ului.
Eu acum ce optiuni mai am? Contestatie am depus, dar nu le pasa. Dar daca eu nu platesc , dupa 30 de zile ei imi pun poprire pe cont.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
MARISKA, utilizator
Actionati-i in instanta si solicitati si suspendarea executarii pana la solutionarea definitiva a cauzei.
Buna seara.Va multumesc pentru raspuns. Imi era teama ca aici se va ajunge.As vrea sa stiu daca exista posibilitatea ca un grup de oameni cu aceeasi problema-respectiv eu impreuna cu colegii mei aflati in aceeasi situatie sa initiem colectiv aceasta actiune. Colaboram toti cu aceeasi companie de asigurari in baza unui contract de mandat si avem certificat de inregistrare la ANAF in baza CNP-ului.
Sau fiecare persoana in parte ar trebui sa ii actioneze in instanta in nume propriu?
MARISKA, utilizator
Actiunea in instanta va fi primita numai in nume propriu.
Multumesc. Cred ca este singura solutie, din moment ce azi am fost din nou la ei si spun ca inca nu au un raspuns de la Cluj unde au trimis contestatiile, pt ca spun ca nu este de competenta lor Si nici nu stiu cand vor primi. Mi se pare atat de nedrept ca ei au metode de constrangere cand contribuabilul nu-si indeplineste obligatiile fiscale, dar se pare ca ei nu au de respectat nici un termen. Sau daca au si nu il respecta, contribuabilul ce poate face? Nu are nici o masura de constrangere. Si e nevoit sa piarda timp si resurse in instanta pt ca ei nu raspund in fata nimanui pentru greselile lor.
Au termen de raspuns, dar ca nu il respecta este cu totul altceva. Pentru ca nu v-au raspuns in termen aveti posibilitatea sa deschideti actiune in instanta.
Din pacate, nu se aplica sanctiuni administrative pesoanelor raspunzatoare pentru nerespectarea termenelor, eventual se sanctioneaza institutia, caz in care amenda se plateste de la buget, adica tot de contribuabili.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca