avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1793 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acordare pensie urmas
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acordare pensie urmas

Buna ziua,sotia mea are un frate cu handicap gr 1 de la nastere.din anul 2003 este angajata ca asistent personal,tatal lor a decedat in 1996 iar mama in 2017. De pe urma tatalui a beneficiat de pensie de urmas si de indemnizatia de handicap. Va rog sa-mi spuneti daca va primi in continuare aceste 2 ajutoare si inca o pensie dupa mama,si din ce data,mama fiind decedata din iunie 2017. Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 10:06, 15 Noiembrie 2017
Din sistemul public de pensii nu poate primi 2 pensii cumulate.
Dar poate alege de la care părinte să primească pensia, având dreptul la pensia cea mai convenabilă.
Va primi în continuare o singură pensie de urmaș.
Indemnizația de handicap este personală și o primește în nume propriu, neavând vreo legătură cu pensia de urmaș.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmaș vs de drept roox_me roox_me Buna seara, Apelez din nou la dvs. Mama mea primește pensie de urmaș de la tata(decedat). Pe dosar sunt trecuți și mama și fratele ( fratele ... (vezi toată discuția)
Pensie handicap - pensie de urmas Adi20000 Adi20000 Buna ziua, Am un frate care are 22 de ani si e cu handicap gradul 1, grav, din nastere. Primeste Pensie de handicap, indemnizatie, si indemnizatie de ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas roox_me roox_me Buna seara, Am nevoie de un sfat. Primesc de la 21 de ani pensie de urmas de la tata, tata decedand. Anul acesta in mai fac 26 de ani, deci nu o voi mai ... (vezi toată discuția)