Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acordare pensie urmas
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acordare pensie urmas

Buna ziua,sotia mea are un frate cu handicap gr 1 de la nastere.din anul 2003 este angajata ca asistent personal,tatal lor a decedat in 1996 iar mama in 2017. De pe urma tatalui a beneficiat de pensie de urmas si de indemnizatia de handicap. Va rog sa-mi spuneti daca va primi in continuare aceste 2 ajutoare si inca o pensie dupa mama,si din ce data,mama fiind decedata din iunie 2017. Va multumesc !
Din sistemul public de pensii nu poate primi 2 pensii cumulate.
Dar poate alege de la care părinte să primească pensia, având dreptul la pensia cea mai convenabilă.
Va primi în continuare o singură pensie de urmaș.
Indemnizația de handicap este personală și o primește în nume propriu, neavând vreo legătură cu pensia de urmaș.