Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cercetare penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

cercetare penala

Va rog sa-mi spuneti daca trebuia sa mi se comunice de organul de cercetare penala ca am dreptul la avocat atunci cand am fost audiat ca martor.
Conform C.p.p, nu, dar daca ati fost audiat ca martor banuit de comiterea unei infractiuni, apreciez ar fi trebuit sa va comunice, in practica asa se intampla de regula.
Conf. NCPP dupa inceperea UP in rem si pana la inceperea UP in personam, faptuitorul poate fi audiat doar in calitate de martor.
In orice caz, dvs aveati dreptul sa mergeti insotit de avocat.
ART. 120 c.p.p.
Comunicarea drepturilor şi obligaţiilor
(1) Organul judiciar comunică martorului calitatea în care este audiat şi faptele sau împrejurările de fapt pentru dovedirea cărora a fost propus ca martor.
(2) Martorului i se aduc apoi la cunoştinţă următoarele drepturi şi obligaţii:
a) dreptul de a fi supus măsurilor de protecţie şi de a beneficia de restituirea cheltuielilor prilejuite de chemarea în faţa organelor judiciare, atunci când sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege;
b) obligaţia de a se prezenta la chemările organelor judiciare, atrăgându-i-se atenţia că, în cazul neîndeplinirii acestei obligaţii, se poate emite mandat de aducere împotriva sa;
c) obligaţia de a comunica în scris, în termen de 5 zile, orice schimbare a adresei la care este citat, atrăgându-i-se atenţia că, în cazul neîndeplinirii acestei obligaţii, se poate dispune împotriva sa sancţiunea prevăzută de art. 283 alin. (1);
d) obligaţia de a da declaraţii conforme cu realitatea, atrăgându-i-se atenţia că legea pedepseşte infracţiunea de mărturie mincinoasă.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Puteati merge insotit de avocat la audiere.
Martorii nu au însă garantat dreptul la avocat.

Era bine sa fi intrebat înainte de audiere...