Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Este constitutionala Legea 216/17.11.2016 inca ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Este constitutionala Legea 216/17.11.2016 inca nepublicata in MO?

L E G E
pentru completarea articolului 65 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
Parlamentul României adoptă prezenta lege.
Articol unic. – La articolul 65 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010, cu modificările şi completările ulterioare, după alineatul (6) se introduc trei noi alineate, alin. (7) – (9), cu următorul cuprins:
„(7) Persoanele ale căror drepturi de pensie anticipată parţială s-au deschis în perioada 1 ian. 2011 – 16 iulie 2016, beneficiază de recalcularea pensiei prin aplicarea prevederilor alin. (4).
(8) Recalcularea prevăzută la alin. (7) se face la cererea persoanei interesate, iar drepturile de pensie recalculate se cuvin şi se plătesc începând cu luna următoare înregistrării acesteia la casa teritorială de pensii în evidenţele căreia se află dosarul de pensie al solicitantului.
(9) Prevederile alin. (7) şi (8) se aplică persoanelor care, până în luna depunerii cererii, inclusiv, nu au îndeplinit condiţiile pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă.”
Observatii;
1. Presupunand ca va fi publicata in MO pana la 1 dec. 2017, rezulta ca numarul persoanelor beneficiare se reduce la alin. (7) la intervalul 1 dec. 2012-16 iul. 2016 din cauza faptului ca pensionarea anticipata partiala este posibila cu maxim 5 ani inainte de a implini varsta standard de pensionare.
2. Un pensionar care a depus cererea pe 1 decembrie 2017 dar a fost pensionat pe 30 noiembrie 2012 anticipat cu 5 ani penalizare nu primeste recalcularea, in timp ce altul care depune cererea in aceeasi zi de 1 dec 2017 dar a fost pensionat pe 1 dec. 2012 cu penalizare tot de 5 ani, primeste recalcularea.
ion +, utilizator
Eu cred ca este in regula.
Punctul (9) lamureste problema:

(9) Prevederile alin. (7) şi (8) se aplică persoanelor care, până în luna depunerii cererii, inclusiv, nu au îndeplinit condiţiile pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă.”

Nu este clar daca alin 9 se refera la luna depunerii cererii de pensionare sau luna depunerii cererii de recalculare. Daca se refera la luna depunerii cererii de recalculare atunci alin. 7 scurteaza intervalul de valabilitate; dec. 2017 minus 5 ani maxim perioada de anticipare partiala inseamna data dec 2012 si nu ian. 2011.
alin.(9)...............SE APLICA PERSOANELOR CARE, PANA LA DATA DEPUNERII CERERII, INCLUSIV, NU AU INDEPLINIT CONDITIILE PENTRU ACORDAREA PENSIEI DE LIMITA DE VARSTA.
De aici se deduce ca persoanele care si-au deschis drepturile inainte de 01/12/2012 au indeplinit conditiile pentru acordarea pensiei de limita de varsta si nu vor intra in aceasta recalculare.
Orice act normativ care trebuie sa se publica in MO isi produce efectele numai dupa publicarea sa in MO, nu inainte. Orice presupunere/ speculatie, pana la publicarea legii in MO este inutila.
Nu am nici un dubiu. Asa va fi publicat probabil maine in MO!. Daca cititi expunerea de motive a celor 2 senatori nu apare vreo referire la ceva din continutul alin.(9). A aparut ca urmare a neretroactivitatii legii. Dar CCR in 2013 a declarat neconstitutional OUG 1/2013 ( este articol in forum cu pensionarii scris de domnul Mircea Carp) si a impus modificarea termenului de aplicare retroactiv din noe. 2013 la 23 ian 2013. Asa ceva trebuie si aici dar cine mai face proces?