Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie de sancționare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie de sancționare disciplinara

Buna ziua, am primit un avertisment scris de la firma cum ca am lipsit nemotivat intr o zi, dar de fapt am anunțat printr un sms pe supervizor ca am probleme personale(bunica mea e foarte bolnava) Mi s a dat explicația ca nu așa se anunța? Eu am anunțat la ora 8 dimineața și la servici trebuia sa fiu la ora 14. Deci se putea face treaba ce aveam eu de făcut. Nu am funcție de conducere sau ceva ce nu pot fi înlocuit de alt coleg .din moment ce am anunțat, poate sa ma acuze ca nu am făcut-o ? Va multumesc
Ar trebui ca o astfel de procedura sa fie reglementata prin documentele interne ale angajatorului ... in general, se anunta in scris .

Avertismentul il puteti contesta in instanta in termen de 30 de zile de la comunicarea deciziei de sanctionare.
Va multumesc