Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Accesorii nedepunere declaratii in termen
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Accesorii nedepunere declaratii in termen

A avansat cineva o teorie cum ca in cazul in care ai fost notificat de catre ANAF cu privire la nedepunerea unor declaratii in termen:

1. daca depui declaratiile ca urmare a notificarii se va emite decizie pentru penalitati, dobanzi etc. de la data de la care erau scadente conform legii obligatiile de plata si pana la emiterea deciziilor de impunere;

2. in schimb, daca astepti sa se emita deciziile de impunere din oficiu, este posibil sa nu fie calculate si sus-mentionatele accesorii, decat pentru perioada ulterioara comunicarii deciziilor de impunere.

Clientul ar vrea sa depuna declaratiile in termenul de 15 zile prevazut in notificare si am gasit si argumente pentru formularea unui memoriu in vederea scutirii de amenda si accesorii pentru trecut, dar as vrea o confirmare ca aceasta e cea mai buna solutie si nu ca ar fi mai avantajoasa situatia in care ar astepta sa se emita deciziile din oficiu.

Multumesc anticipat.
Ana-Maria Pînzaru, Avocat